Reklama

Na co warto zagłosować w tegorocznym Budżecie Obywatelskim

Na ul. Kilińskiego w centrum Katowic może powstać zielony skwer.

Grzegorz Żądło
Wprawdzie z każdym rokiem Budżet Obywatelski w Katowicach budzi coraz mniejsze zainteresowanie, ale to nie znaczy, że mieszkańcy powinni go ignorować. Wręcz przeciwnie, to często jedyna możliwość, żeby zmienić coś w swoim najbliższym otoczeniu. Jak co roku, przygotowaliśmy przegląd najciekawszych, naszym zdaniem, projektów, na które można oddać swój głos. Zaznaczamy, że to przegląd subiektywny, a nie obiektywna ocena poszczególnych wniosków.

Projekty ogólnomiejskie

Z każdym rokiem ciekawych projektów ogólnomiejskich jest coraz mniej. Zresztą, władze Katowic zdecydowały (i słusznie), że wystarczy już tężni, wodnych placów zabaw czy otwartych lodowisk, bo te inwestycje generują potem duże koszty utrzymania.

W tym roku w projektach ogólnomiejskich na pierwszy plan wysuwa się troska mieszkańców o Park Kościuszki, który wymaga pilnych napraw i inwestycji. Niekoniecznie w sztuczną  rzekę i wolierę.

Największy, pod względem finansowym, jest projekt pt. Renowacja Parku im. Tadeusza Kościuszki (nr M/12/X). Obejmuje on remont nawierzchni alejek parkowych, renowację zieleni niskiej i wysokiej złożonej z bylin wieloletnich, dosadzenie nowych drzew, wymianę małej architektury: dostawienie ławek, koszy na śmieci, koszy na psie odchody, waz na kwiaty. Dodatkowo, w częściach parku gdzie to jest konieczne, postawienie nowych budek lęgowych dla ptaków i owadów oraz dogęszczenie zielonego wału z roślinności wysoko i niskopiennej wzdłuż styczności parku z autostradą A4. Do tego łąki kwietnie i nowe rabaty. Szacunkowy koszt 1,5 mln zł.

Inny projekt związany z Parkiem Kościuszki dotyczy instalacji bezobsługowej toalety publicznej (M/05/X). Miałaby stanąć poniżej restauracji Patio Park (gdzie są techniczne możliwości) i zostać obsadzona roślinami. Szacunkowy koszt – 630 000 zł.

W związku z tym, że od kilku edycji BO na projekty dzielnicowe mogą głosować nie tylko ich mieszkańcy (każdy może sobie wybrać projekty z dzielnicy jakiej chce), wybraliśmy kilka najciekawszych z wszystkich dzielnic, a nie po jednym czy dwóch z każdej. Z założenia odrzucamy projekty dotyczące szkół, przedszkoli żłobków, bibliotek, domów kultury czy OSP, bo wszystkie te instytucje powinny mieć zaspokojone swoje potrzeby ze “zwykłego” budżetu miasta.

Projekty lokalne

W Śródmieściu warto oddać głos na “Zielony skwer w centrum Katowic” (L1/09/X). Koncepcja zakłada zerwanie fragmentu asfaltu przy skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Jordana (od strony tylnego wejścia na teren kościoła pw. św. Piotra i Pawła) i w tak uwolnionej przestrzeni posadzenie drzew, krzewów, bylin, ustawienie ławek i kosza na śmieci. Szacunkowy koszt to 163 000 zł.

W Bogucicach stawiamy na projekt wiat rowerowych (L13/05/X). Pomysłodawczyni przewiduje ustawienie na terenie dzielnicy 4 wygodnych wiat rowerowych, z których każda będzie miała stojaki na około 8 rowerów oraz 4 boksy umożliwiające zamknięcie rowerów własną kłódką. Umieszczone zostaną w miejscach ogólnodostępnych dla mieszkańców osiedla. Proponowane lokalizacje to ul. Łużycka, ul. Ścigały, ul. Wajdy i ul. ks. Blachnickiego. Szacowany koszt – 140 000 zł.

Miejsc do uprawiania sportu nigdy za wiele, dlatego w Nikiszowcu-Janowie można rozważyć oddanie głosu na modernizację boisk przy ul. Zamkowej (L16/01/X), co ma kosztować 330 000 zł.

W tej samej dzielnicy jest też projekt stworzenia piramidy z liny zbrojonej, która przeznaczona ma być do wspinaczki dla dzieci i młodzieży. Coś innego niż tradycyjne urządzenie dostępne na każdym placu zabaw (L16/03/X). Koszt – 60 00 zł. Konstrukcja miałaby stanąć na Skwerze Grupy Janowskiej.

W nawiązaniu do miejsc do uprawiania sportu, rekomendujemy oddanie głosu na rewitalizację kortów tenisowych w Dolinie Trzech Stawów (w pobliżu stawu Łąka). Plan obejmuje poddanie renowacji cześć istniejącej nawierzchni asfaltowej o szerokości ok. 35 metrów i długości 35 metrów (na tym obszarze powstaną dwa niezależne korty tenisowe zakończone po obu stronach i przedzielone piłkochwytem). Projekt jest naturalną kontynuacją zadania, które zostało wybrane do realizacji w zeszłym roku w BO, czyli ścianki treningowej do tenisa ziemnego. Projekt ma nr L4/05/X. Szacowany koszt to 255 000 zł.

To oczywiście tylko niewielka cześć projektów, na które można oddać swój głos. Wszystkie są dostępne TUTAJ. Zachęcamy do głosowania.


Tagi:

Komentarze

  1. Andrzej 16 września, 2023 at 7:25 am - Reply

    Mam nadzieję że uda się zakończyć zwycięskie projekty z poprzednich lat bo wpływa to na całokształt odbioru BO. Niemniej warto spróbować, parę fajnych rzeczy się udało.

Dodaj komentarz

*
*