Reklama

Mieszkanie za remont w Katowicach. Ruszyła kolejna edycja programu

Grzegorz Żądło
Urząd Miasta Katowice ogłosił kolejną edycję programu Mieszkanie za remont. Tym razem do wyboru jest 50 lokali w kilku dzielnicach. Żeby starać się o wynajem trzeba spełniać kilka podstawowych kryteriów, w tym dochodowe.

Na listę mieszkań do wynajęcia po przeprowadzeniu remontu przez potencjalnego najemcę miasto wystawia najczęściej lokale, których nie chciały osoby z tzw. listy (czyli te, którym przysługuje mieszkanie komunalne). Dlatego często są to mieszkania w bardzo złym stanie i w słabej lokalizacji, choć nie zawsze. Poza tym na tym polega cały program. Ktoś może wynająć mieszkanie z niskim czynszem, które na dodatek po 5 latach (jeśli znajduje się w budynku wspólnoty mieszkaniowej) może wykupić z dużą bonifikatą. Musi jednak zainwestować w remont i pogodzić się z gorszą lokalizacją. W większości lokali do wymiany są wszystkie instalacje. Trzeba też zrobić nowe ogrzewanie, gazowe lub elektryczne.

W tej edycji programu do wyboru jest 50 mieszkań o powierzchni od 28 do prawie 80 m kw. Cena najmu za 1 m kw. waha się od 3,21 zł do 7,65 zł i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania. Lokale znajdują się w Śródmieściu (ulice: Kościuszki, Mikołowska, Sienkiewicza, Plebiscytowa, Lubeckiego, Skłodowskiej-Curie, Raciborska, Drzymały, Francuska), w Janowie (ul. Oswobodzenia), Dąbrówce Małej (ul. Strzelców Bytomskich), Ligocie (ulice: Bromboszcza, Emerytalna, Grunwaldzka, Koszalińska, Piotrowicka, Śląska, Panewnicka, Zagrody), Piotrowicach (ul. Małachowskiego), Szopienicach (ulice: Bednarska, Wiosny Ludów), Załężu (ulice: Marcina, Gliwicka), Bogucicach (ul. Katowicka) i Zawodziu (ul. Reja).

Są trzy podstawowe kryteria, które trzeba spełniać chcąc starać się o wynajęcie mieszkania.

Po pierwsze, nie można być właścicielem innego mieszkania. Po drugie, nie można mieć zadłużenia w stosunku do miasta np.  z tytułu wcześniej zajmowanej nieruchomości. Po trzecie, trzeba zmieścić się w widełkach dochodowych.

Dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód od 1876,32 zł do 5003,52 zł. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego – od 1250,88 zł do 3252,29 zł/osobę. W przypadku osób niepełnosprawnych, górna granica widełek dochodowych jest trochę wyższa.

Jeżeli na na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty. Pod uwagę brane są m.in.: aktualna powierzchnia mieszkalna w przeliczeniu na jedną osobę, liczba osób zamieszkujących w danym lokalu, posiadanie dzieci czy orzeczenie o niepełnosprawności (szczegóły poniżej).

Oglądanie lokali możliwe jest po uzgodnieniu terminu z właściwym Oddziałem Eksploatacji Budynków (OEB) KZGM w Katowicach od 15 września do 1 października.

W przypadku zainteresowania wynajmem lokalu należy w terminie od 4 do 15 października złożyć w Urzędzie Miasta Katowice (Rynek 1, I piętro, stanowisko 20, 21) wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego. Szczegółowe informacje na temat mieszkań oddawanych w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę można uzyskać na stanowisku Wydziału Budynków i Dróg w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice na I piętrze przy Rynku 1 w Katowicach lub pod nr tel. 32/25-93-634. Lista lokali oraz dodatkowe informacje są dostępne TUTAJ.

Kryteria punktowe:

a) powierzchnia mieszkalna na 1 osobę w dotychczas zajmowanym lokalu:

– poniżej 8 m² 8 pkt

– od 8 m²  do 9,99 m² 6 pkt

– od 10 m²  do 12 m² 4 pkt

– powyżej 12 m² 2 pkt

W przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, powierzchnię mieszkalną przypadającą na 1 osobę w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych zamieszkujących samotnie:

– poniżej 16 m² 8 pkt

– od 16 m²  do 19,99 m² 6 pkt

– od 20 m²  do 24 m² 4 pkt

– powyżej 24 m² 2 pkt

Osoby bezdomne (status bezdomności potwierdzony przez MOPS): 10 pkt

b) liczba osób zamieszkujących w obecnie zajmowanym lokalu: za osobę 1 pkt

W przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, liczbę osób w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

c) w przypadku orzeczonej przez organ właściwy do spraw orzekania o niepełnosprawności wobec wnioskodawcy lub członka jego rodziny: 4 pkt

d) małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno, posiadający dzieci: 4 pkt

e) małżeństwa, partnerzy lub osoby samotne, posiadające dzieci: 3 pkt

f) małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno: 2 pkt

g) okres zamieszkiwania wnioskodawcy lub członka jego rodziny na terenie miasta Katowice:

– do 1 roku: 2 pkt

– powyżej 1 roku: 5 pkt


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*