Reklama

Mieszkańcy posprzątają Katowice. Rusza akcja „SprzątaMy Dzielnice”

Redakcja
Powtórka akcji „SprzątaMy Dzielnice” w Katowicach. Mieszkańcy wezmą rękawice i worki na śmieci, żeby pozbyć się odpadów z najbardziej zanieczyszczonych terenów w mieście. Jednak najpierw wybiorą, gdzie chcą sprzątać w tym roku.

Trzecia edycja akcji „SprzątaMy Dzielnice”rozpoczęta. To wspólna inicjatywa katowickiego urzędu i Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. Ubiegłoroczna edycja cieszyła się dużą popularnością. – Akcja ma przede wszystkim uwrażliwiać na problem śmieci, które pozostawiane są w miejscach publicznych. Od początku jej trwania promujemy też ideę zero waste, czyli ograniczania produkcji odpadów. To może zrobić każdy z nas od zaraz – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i wolontariuszy, których łącznie było 300, udało się zebrać 15 kontenerów odpadów. W ciągu ostatnich dwóch edycji udało się uporządkować m.in. tereny zielone na: Wełnowcu (tzw. Alpy Wełnowieckie), Koszutce (tereny po byłym przejeździe kolejowym), dolinę rzeki Ślepiotki na Ligocie, Las Panewnicki na Ligocie, okolicę Rezerwatu Przyrody Ochojec oraz las przy ulicy Adama na Giszowcu. – Jesteśmy zaskoczeni aktywnością mieszkańców. W zeszłym roku odebraliśmy 67 zgłoszeń terenów do posprzątania, a na etapie głosowania oddano ponad 5 tysięcy głosów. Nasze najśmielsze oczekiwania przerosła akcja sprzątania na Giszowcu, na którą przyszło ponad 130 osób! Naprawdę widać, że mieszkańcom zależy na tym, żeby w ich okolicy było czysto i są gotowi sami wziąć się do pracy – mówi Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

Zanim mieszkańcy wezmą się do pracy, trzeba wybrać najbardziej zaśmiecone miejsca. To tam przeprowadzone zostaną akcje sprzątania. Od dzisiaj do końca lutego można zgłaszać propozycje terenów, gdzie przyda się interwencja wolontariuszy z workami na śmieci. Spośród zgłoszonych miejsc Stowarzyszenie Wolnej Herbaty wybierze dwadzieścia, na które następnie będzie można głosować. W 5 miejscach z największą liczbą oddanych głosów zostanie zorganizowane sprzątanie. Akcje mają się odbywać w wybrane soboty marca, kwietnia i maja. Po ciężkiej pracy organizowany jest grill integracyjny. Uczestnicy mogą bezpłatnie częstować się wegańskimi i mięsnymi potrawami.

Zgłoszenia, wraz z opisem i zdjęciami, do 29 lutego można przesyłać na maila: [email protected] lub udostępniając bezpośrednio TUTAJ.

Poniżej pełny harmonogram tegorocznej edycji SprzątaMy Dzielnice:

I Etap – zgłaszanie terenów: 19.02 – 29.02

II Etap – głosowanie: 09.03 – 20.03

III Etap – akcje sprzątania:
1. 28 marca
2. 4 kwietnia
3. 18 kwietnia
4. 25 kwietnia
5. 2 maja


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*