Reklama

Mieszkańcy Podlesia w końcu będą mogli się przesiąść z samochodu na pociąg. Miasto buduje tymczasowy parking

Łukasz Kądziołka
Podlesie doczeka się parkingu, chociaż w planach było centrum przesiadkowe. Mieszkańcy, żeby przesiąść się z samochodu na pociąg, muszą obecnie korzystać z dzikiego parkingu. Po kilku latach w końcu zostaną zbudowane dla nich normalne miejsca postojowe.

Po raz pierwszy pomysł budowy parkingu, który miałby tymczasowo zastąpić dużą inwestycję w postaci jednego z centrów przesiadkowych, pojawił się 3 lata temu. To odpowiedź miasta na odmowę ze strony PKP Polskich Linii Kolejowych. Państwowy zarządca infrastruktury kolejowej nie wyraził zgody na rozpoczęcie budowy centrum przesiadkowego. Powodem jest planowana od wielu lat inwestycja kolejowa, która ma polegać na modernizacji linii E65. Mają na niej zostać dobudowane dodatkowe tory, co umożliwi oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego. Choć na razie trudno określić kiedy miałaby się rozpocząć modernizacja.

 

Dlatego miasto postanowiło znaleźć rozwiązanie tymczasowe. W 2018 roku prezydent Marcin Krupa zapowiedział, że w Podlesiu, w pobliżu stacji kolejowej, powstanie ogólnodostępny, darmowy parking. Na co dzień widać, że miejsce do pozostawienia samochodu jest bardzo potrzebne. Wiele osób dojeżdża do stacji i zostawia auto na dzikim parkingu od strony ul. Uniczowskiej. Dlatego sprawę starała się przyspieszyć rada dzielnicy, która wskazała kolejowy teren, na którym można by było utworzyć doraźnie miejsca parkingowe.

Nowy parking powstanie pomiędzy nasypem kolejowym a ul. Uniczowską.

Najpierw był problem z pozyskaniem fragmentu terenu, który należy do PKP PLK. Później ze zgoda na wycinkę drzew, bo musiał ją wydać Chorzów. Teraz wydaje się, że po trzech latach od pierwszej zapowiedzi, w końcu parking ma szansę powstać. Na terenie pomiędzy stacją a ul. Uniczowską trwają prace ziemne. W poniedziałek wycięto kolidujące drzewa. Łącznie trzeba usunąć 7 większych drzew i ok. 20 mniejszych, których wycinka nie wymaga pozwolenia. Jak informuje Wojciech Kubis z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, prace mają potrwać kilka miesięcy. Planowany termin zakończenia budowy parkingu to początek 2022 roku. Łącznie powstanie 49 miejsc parkingowych oraz dwa miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Nie będzie tu stojaków rowerowych, bo w tym roku dwie wiaty zostały postawione kilkadziesiąt metrów dalej, przy przystanku autobusowym Podlesie Dworzec PKP.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*