Reklama

Miejsca parkingowe na os. Tysiąclecia czy „Kaczkomaty” w Dolinie Trzech Stawów. 350 pomysłów w Budżecie Obywatelskim

Jednym z pomysłów BO 2018 są budki dla dzikich ptaków w Dolinie Trzech Stawów.

Ł. K.
Padł rekord. Mieszkańcy Katowic zgłosili aż 350 projektów do Budżetu Obywatelskiego. Wśród pomysłów pojawiły się ośrodek doskonalenia techniki jazdy, mural w Szopienicach czy domki dla bezdomnych kotów. Trwa weryfikacja projektów. Po niej okaże się, na które będzie można zagłosować w tym roku.

W tym roku zgłoszonych zostało najwięcej projektów, odkąd Budżet Obywatelski istnieje w Katowicach. W 4. edycji przyjęto 350 wniosków, w tym 35 ogólnomiejskich. Najdroższy z projektów kosztuje ponad 3 mln zł. To pomysł na stworzenie „Toru Katowice” obok Fabryki Porcelany. Miałyby się na nim odbywać różnego rodzaju imprezy motoryzacyjne i szkolenia. Jednym z droższych projektów jest też pomysł zbudowania trasy rowerowej na os. Witosa. Zakłada stworzenie drogi na terenie po dawnej magistrali kolejowej. Na os. Witosa może też zostać zrealizowany projekt kulturalny. „Letni Festiwal Filmowy #KINOnaWITOSA” to plenerowe pokazy filmowe, na których mieszkańcy mogliby zobaczyć ponad 60 filmów. Wśród innych projektów ogólnomiejskich są m.in. replika kolejki „Balkan” i domki dla bezdomnych kotów. W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszonych zostało też 315 projektów lokalnych. Wśród dzielnic zdecydowanie wygrali mieszkańcy Piotrowic i Ochojca, którzy zgłosili 34 pomysły. Oprócz dodatkowego monitoringu i stacji rowerowych pojawiły się oryginalne inicjatywy. Jednym z nich są „Kaczkomaty”, czyli budki z pokarmem dla ptaków wodnych w Dolinie Trzech Stawów. Poza tym mural upamiętniający szopienickich olimpijczyków, budowa 60 nowych miejsc parkingowych na os. Tysiąclecia czy przedłużenie strefy kultury w dzielnicy Koszutka. Wszystkie zgłoszone projekty można poznać TUTAJ.

Teraz trwa ich weryfikacja. Ta zakończy się 23 sierpnia. Dzień później okaże się, które projekty przeszły ją pozytywnie. Z kolei we wrześniu mieszkańcy zadecydują na co przeznaczone zostanie 24,5 mln zł, bo tyle wynosi pula pieniędzy do wykorzystania w Budżecie Obywatelskim 2018.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*