Reklama

Miasto zrezygnowało z planów montażu instalacji do podgrzewanej trawy na boisku Rapid

Grzegorz Żądło
W drugim podejściu jest szansa na wybór wykonawcy modernizacji boiska Rapid. W przetargu swoje oferty złożyły dwie firmy i każda mieści się w założonym budżecie. Wiadomo już, że na Rapidzie nie będzie podgrzewanej murawy. Miasto zrezygnowało z planów jej montażu.

Najważniejszym punktem modernizacji Rappidu jest wymiana sztucznej trawy, która jest już w bardzo złym stanie. Dodatkowo, MOSiR planował montaż elektrycznej instalacji grzewczej, która miała zimą ułatwić utrzymanie boiska. – W trakcie realizacji pierwszego postępowania na wybór wykonawcy okazało się, że pierwotnie planowany przez projektanta zakres prac jest zbyt wąski. Wbrew sformułowanym w 2013 roku ustaleniom konieczna jest budowa nowej stacji transformatorowej. Firma TAURON dokonała nawet w 2015 roku modernizacji sieci, znajdującej się tuż za ogrodzeniem obiektu. Budowa stacji oraz wynikająca z niej konieczność rozbudowania instalacji grzewczej samego boiska (dodatkowe szafy zasilające) spowodowała istotny wzrost kosztów inwestycji – tłumaczy Daniel Muc, dyrektor MOSiR w Katowicach.

Konsekwencją było przekroczenie planowanego budżetu inwestycji (4 mln zł) i decyzja o unieważnieniu przetargu.

Jak wyjaśnia Muc, w pierwotnych planach całkowity koszt montażu instalacji miał się zamknąć w kwocie 420 tys. zł. Budowa stacji wraz z niezbędną infrastrukturą spowodowała wzrost kosztów do nawet 950 tys. zł.

Instalacja wykazuje pełną skuteczność jedynie w przedziale od -5 stopni do + 5 stopni Celsjusza. Dodatkowo i tak trzeba odśnieżać boisko przy większej warstwie śniegu, bo nie rozpuści się ona jak w przypadku instalacji glikolowej, znanej ze stadionów ekstraklasy czy 1 ligi. Zdecydowaliśmy się więc zmienić projekt i kupić nowy traktor do odśnieżania, co finalnie będzie alternatywnym, tańszym rozwiązaniem niż podgrzewana murawa – mówi Daniel Muc.

Zamiast instalacji do podgrzewania boiska zmodernizowane zostanie oświetlenie na ledowe, co obniży koszty eksploatacji boiska.

Po zmianach w projekcie został ogłoszony drugi przetarg, a 18 sierpnia zostały otwarte dwie oferty. Jedna o wartości: 3 059 998 zł i 3 687 800 zł. Obie mieszczą się w planowanym budżecie. Teraz trwa ich badanie. Roboty budowlane powinny rozpocząć się w październiku i mają potrwać 70 dni. W tym czasie boisko Rapid będzie zamknięte.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*