Reklama

Miasto zbada ziemię na pokopalnianym terenie w Nikiszowcu

Grzegorz Żądło
Miasto zbada ziemię w rejonie szybu Pułaski byłej KWK “Wieczorek”. To jeden z elementów przygotowania do nowego sposobu zagospodarowania tego miejsca.

Na ostatniej sesji radni zaakceptowali zmiany w budżecie. Jedną z nich jest przeznaczenie 125 tys. zł na przeprowadzenie badań ziemi w rejonie szybu Pułaski w Nikiszowcu. – Na tym terenie mają być przeprowadzone badania gruntu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi. Celem badań jest określenie, czy grunt będzie wymagał ewentualnej remediacji w przypadku prowadzenia tam prac inwestycyjnych przez miasto – poinformowało nas biuro prasowe UM Katowice.

Badania mają związek z planami utworzenia Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego, który miałby powstać w budynkach byłej KWK Wieczorek.

W lutym 2020 prezydent Katowic i wiceprezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali list intencyjny w tej sprawie. – Tu będą się w przyszłości kształcić ludzie, którzy będą się zajmowali rozwojem e-gamingu i rozwojem nowoczesnych technologii. Tu powstaną przestrzenie biurowe na przestrzeni około 70 000 m kw. To tutaj będą się mogły umiejscawiać centra obliczeniowe – data center. Rozmawiamy z wieloma partnerami, którzy czekają, żeby takie miejsce dla nich powstało. Nie będzie to coś, co będzie zamknięte. Wierzę, że powstaną tu miejsca spędzania wolnego czasu, z których będą mogli korzystać mieszkańcy – mówił Marcin Krupa.

Od tej pory niewiele się w tej sprawie wydarzyło.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*