Reklama

Miasto zamontuje na dachu MCK panele fotowoltaiczne. Kto będzie z nich korzystał? Tego nie wie nawet Katowicka Agencja Wydawnicza

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Katowice chcą w tym roku wydać na modernizację pomieszczeń w Międzynarodowym Centrum Kongresowym prawie 4 mln zł. Jedną z inwestycji będzie montaż paneli fotowoltaicznych na dachu MCK. Kto będzie wykorzystywał produkowany przez nie prąd i na jakich zasadach? Podobno nie wiadomo.

Na ostatniej sesji radni zgodzili się na zmiany w budżecie, zgodnie z którymi 3 914 000 zł mają zostać przeznaczone na modernizację pomieszczeń w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Obiekt został oddany do użytku w 2015 roku i do tej pory nie trzeba było w niego inwestować dużych pieniędzy.

Zapytaliśmy jakie prace zostaną wykonane w MCK. Jak poinformował nas Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej, to m.in. wymiana oświetlenia liniowego w sali wielofunkcyjnej, montaż fotowoltaiki na dachu A i B oraz wymiana oświetlenia placu manewrowego i zielonej doliny na ledowe.

Najbardziej interesująca wydaje się fotowoltaika na dachu MCK. Obiekt, podobnie jak Spodek, choć należy do miasta, zarządzany jest na podstawie umowy koncesji przez PTWP Event Center. Nasuwa się więc pytanie kto będzie korzystał z wytwarzanego przez panele prądu i na jakich zasadach? Okazuje się, że miasto tego nie wie. – Inwestycja jest obecnie na etapie planowania i opracowywania dokumentacji przetargowej, dlatego za wcześnie jest jeszcze, by mówić o szczegółach rozliczania produkcji prądu z fotowoltaiki. Planowana moc instalacji wyniesie do 100 kWp – odpowiedział nam Kwiecień.

W związku z tym, że trudno wyobrazić sobie inwestycję wartą kilka milionów, bez wcześniejszego ustalenia kto będzie jej rzeczywistym beneficjentem i na jakich zasadach, jeszcze raz dopytaliśmy o to pracownika Katowickiej Agencji Wydawniczej. Dawid Kwiecień nie odpowiedział.

Tagi:

Komentarze

 1. Maniek 22 marca, 2023 at 10:58 am - Reply

  Ciekawa sprawa

 2. patryk 20 marca, 2023 at 10:47 pm - Reply

  Strasznie głupie pytania, będzie korzystał właściciel, a nie zarządca. Bo to właściciel ma prawo podpisać umowę prosumencką z Tauronem, a nie zarządca.

  • Grzegorz Żądło 21 marca, 2023 at 6:21 am Reply

   Nie ma głupich pytań. Gdyby to było takie oczywiste, to chyba osoby odpowiedzialne nie ukrywałyby odpowiedzi?

 3. Grucha 20 marca, 2023 at 3:27 pm - Reply

  Zwyczajowy transfer środków z kasy miasta do kasy kolegów, o co tu dopytywać

 4. Jan z Podlasia 20 marca, 2023 at 1:38 pm - Reply

  Dobre!

 5. Bixie 20 marca, 2023 at 11:18 am - Reply

  Bardzo dobre pytania! szczególnie jeśli projekt jest już w fazie przetargowej – bo ktoś zapomniał chyba o koncepcji całej inwestycji gdzie należało się zastanowić, czy jest w ogóle szansa na wykorzystanie wyprodukowanej energii z planowanej fotowoltaiki? MCK nie będzie miał akumulatorów, a nie działa 24h tylko od wydarzenia do wydarzenia. A Tauron nie ma przystosowanych sieci do odbioru prądu. Po co więc cała akcja? Pytajcie – trzymam kciuki

  • fred 28 marca, 2023 at 12:59 pm Reply

   ” MCK nie będzie miał akumulatorów, a nie działa 24h tylko od wydarzenia do wydarzenia. ”
   A pomiędzy wydarzeniami obiekt jest zamknięty na głucho…
   Nie ośmieszaj się

 6. AA 20 marca, 2023 at 10:01 am - Reply

  PTWP Event Center już parę razy robił podobne numery
  – a to agregat na lodowisku nie nadaje się do użytku
  – a to schody wymagają plinego remontu
  – a to ekran led “się zepsuł”
  – a to trzeba wyremontować wszystkie toalety
  Czyli: miasto dało w zarządzanie obiekty (Spodek, MCK itd.), w dodatku miasto płaci za to zarządzenie.
  Do kompletu miasto płaci za “wszelkie naprawy” łącznie pewno z przysłowiowymi “kostkami do toalety”

  Wpływy z wynajmu obiektu, wpływy z biletów oczywiści w 100% lecą do kieszeni PTWP Event Center.

  • PAD 28 marca, 2023 at 11:35 pm Reply

   konkurs na zarządzanie Spodkiem i MCKiem powtarzano chyba 3 razy żeby wygrali ci co mieli wygrać. Jakies pytania ?

Dodaj komentarz

*
*