Reklama

Miasto wystawiło na sprzedaż budynek byłej szkoły w centrum Katowic

Grzegorz Żądło
Urząd miasta ogłosił przetarg na sprzedaż budynków byłej szkoły przy ul. Stawowej 6 w centrum Katowic. Cena wywoławcza to 9,8 mln zł. Nowy właściciel będzie musiał w ciągu dwóch lat rozpocząć remont i zakończyć go w ciągu 4 lat. W przeciwnym wypadku miasto będzie mogło odkupić nieruchomość w ciągu 5 lat od daty sprzedaży.

O tym, że budynek byłej szkoły przy ul. Stawowej zostanie wystawiony na sprzedaż pisaliśmy już ponad rok temu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 wyprowadzili się stąd we wrześniu 2017 roku. Wybudowany w XIX wieku obiekt od samego początku pełnił rolę placówki edukacyjnej. Najpierw była to szkoła dla dziewcząt, a po wojnie uczyli się tam również chłopcy. Od ponad czterech lat budynek przy ul. Stawowej 6 stoi pusty. Podstawówka przeniosła się na ul. Sokolską 23, gdzie wcześniej było gimnazjum. Był to efekt reformy edukacji, czyli likwidacji gimnazjów i powrotu do 8-letniej szkoły podstawowej. Urzędnicy argumentowali, że to przeniesienie będzie korzystne dla uczniów i ich rodziców ze względu na niewielką odległość od gmachu przy ul. Stawowej ii większą możliwość dojazdu samochodem.

Teraz w końcu urząd miasta ogłosił przetarg na sprzedaż nieruchomości. Jak wynika z naszych informacji, zwłoka w próbie sprzedaży byłej szkoły wynikała z tego, że ze zlokalizowanej w niej kotłowni gazowej ogrzewany jest też komisariat policji przy ul. Stawowej 8. Niedawno został ogłoszony przetarg na projekt nowego ogrzewania w siedzibie policji, dlatego można było rozpocząć procedurę przetargową. Zresztą, w warunkach postępowania znalazła się informacja o tym, że nabywca nieruchomości zobowiązany będzie do zapewnienia dostaw ciepła dla budynku oficyny przy ul. Stawowej 8 do czasu rozdzielenia instalacji ciepłowniczej.

Na sprzedaż wystawione zostały: czterokondygnacyjny budynek byłej szkoły o powierzchni użytkowej  1747,49 m kw., budynek oficyny (obiekt sportowy) o powierzchni użytkowej 517,59 m2, tartanowe boisko oraz budynek stacji transformatorowej.

Cena wywoławcza została ustalona na 9,8 mln zł, a wadium w przetargu wynosi 1 mln zł. Niezbędne dokumenty chętni do wzięcia udziału w licytacji powinni składać w UM Katowice do 11 stycznia 2022 r.

Przetarg odbędzie się 17.01.2022 r.


Tagi:

Komentarze

  1. kutika 17 listopada, 2021 at 6:35 am - Reply

    taki budynek ( w takim stanie) za 10 m z obwarowaniami remontu to tylko się iowka jakąś kupi więc mamy kolejny hotel;)

Dodaj komentarz

*
*