Reklama

Miasto wyda prawie 2,5 miliona złotych na targi muzyczne

Stoisko Katowic podczas WOMEX 16 w Santiago de Compostela. fot. Yannis Psathas.

Łukasz Kądziołka
Jutro rada miasta podejmie decyzję w sprawie wysokiego dofinansowania dla Miasta Ogrodów, które zostanie przeznaczone na organizację targów WOMEX.

Informacja o tym, że Katowice będą gospodarzem międzynarodowego wydarzenia pojawiła się w zeszłym roku, we wrześniu. Targi WOMEX (The World Music Expo) odbędą się w październiku, a decyzja o wysokim dofinansowaniu dla Miasta Ogrodów zapadnie w czwartek podczas sesji rady miasta. – Oszacowanie całkowitych kosztów związanych z organizacją wymagało wielostronnych negocjacji i dopiero po ich zakończeniu możliwe było zwrócenie się o zwiększenie dotacji w łącznej kwocie 2,4 mln zł – informuje Łukasz Kałębasiak, rzecznik prasowy Miasta Ogrodów. Te pieniądze mają pokryć współpracę przy organizacji targów z firmą ICP Group, czyli przedstawicielem marki WOMEX w Polsce. Poza tym konieczny będzie wynajem MCK, Spodka i NOSPR. Przestrzeń MCK ma być wykorzystywana przez cały czas trwania targów, a w Spodku i NOSPR odbędą się niektóre z koncertów. Do tego dochodzą jeszcze koszty koncertu otwarcia, sceny regionalnej, na której będą prezentowali się artyści z Katowic oraz koncertów z cyklu Before WOMEX, zapowiadających wydarzenie. Ten ostatni rozpoczął się w tym tygodniu, koncertami francuskiego duetu Acid Arab. Korzyści dla Katowic z organizacji WOMEX, oprócz tych związanych z promocją miasta, są szacowane na ok. 3 mln zł. – Organizując WOMEX, Katowice tworzą wyjątkową szansę dla polskiej i lokalnej branży muzyki folkowej na zaprezentowanie się przed międzynarodową grupą selekcjonerów festiwali, wydawców i innych przedstawicieli branży muzycznej – tłumaczy Kałębasiak.

Targi WOMEX są organizowane od 1994 roku w różnych miastach Europy. To międzynarodowa impreza branżowa world music. W trakcie imprezy odbywają się m.in. targi, konferencje, koncerty i są przyznawane nagrody. W ubiegłym roku gospodarzem było Santiago de Compostela w Hiszpanii. Przyjechało tam ponad 2400 delegatów z 90 krajów i wystąpiło 289 artystów. Targi WOMEX w Katowicach odbędą się w dniach 25–29 października.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*