Reklama

Miasto rozstrzygnęło przetarg na wymianę drzew na Rynku i ul. 3 Maja

Redakcja
Zakład Zieleni Miejskiej rozstrzygnął przetarg na wymianę drzew na pl. Kwiatowym i ul. 3 Maja. Wysadzenie roślin, posadzenie i utrzymywanie ich do końca roku ma kosztować 227 tys. zł.

Już w połowie 2019 roku pisaliśmy, że los surmii bignoniowych, rosnących na pl. Kwiatowym przy katowickim rynku, jest przesądzony. Wszystko dlatego, że w trudnych warunkach drzewa sobie nie radzą. Cześć już trzeba było wyciąć, bo uschły. Pozostałe po prostu się męczą. Źle znoszą upały, małą ilość ziemi, którą mają do dyspozycji oraz granitowe płyty, które nagrzewają się latem do bardzo wysokich temperatur. Do tego dochodzi sól zimą.

Pierwsze drzewo zostało wycięte już w 2018 roku. Kolejnych 7 w czerwcu 2019. W połowie 2020 roku Zakład Zieleni Miejskiej złożył do Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego wniosek o zgodę na wycinkę trzech i przesadzenie 23 drzew.

16 grudnia 2020 ZZM ogłosił przetarg na wymianę drzew na pl. Kwiatowym oraz tych, rosnących w donicach na ul. 3 Maja. Wpłynęły 3 oferty. Najtańsza opiewała na 227 321,95 zł i złożyła ją katowicka firma BOTIKA. To właśnie ona, jeśli wyniki przetargu nie zostaną oprotestowane, zajmie się wymianą zieleni.

Jeśli po wykopaniu będą się do tego nadawać, surmie zostaną przesadzone w inne miejsce. Z kolei klony rosnące w donicach klony flamingo zostaną posadzone na terenie ZZM. Jeśli się przyjmą, w dalszej kolejności też zostaną posadzone na terenie miasta.

Surmie zostaną zastąpione wiśniami pikowanymi „Kazan” (16 sztuk) i klonami czerwonymi „Redpointe” (15). Te ostatnie drzewa rosną m.in. na placu przy pomniku Żołnierza Polskiego na os. Paderewskiego. Są znacznie większe niż surmie, bo dorastają do 8 metrów. Wiśnie zostaną posadzone w miejscach z podwyższeniami (z siedziskami), a klony bezpośrednio na poziomie granitowej posadzki.

Z kolei rosnące w donicach na ul. 3 Maja klony flamingo (28) zostaną zastąpione klonami polnymi „Elsrijk”. W donicach zostaną też osadzone krzewy jałowca płożącego, cisu pośredniego, róże i  bluszcz.

Wybrana w przetargu firma na wymianę zieleni będzie miała czas do 30 kwietnia 2021 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*