Reklama

Miasto odkupi działkę przy Mariackiej, którą kilka lat temu sprzedało

Grzegorz Żądło
Potwierdziły się nasze informacje. Urząd miasta odkupi działkę przy zbiegu ulic Mariackiej i Francuskiej, którą kilka lat temu sprzedał w przetargu. Powodem jest bezczynność obecnego właściciela.

Prawo daje możliwość miastu odkupienia nieruchomości sprzedanej w przetargu, jeśli nowy właściciel nie zabuduje jej zgodnie z warunkami zawartymi w umowie. Te jasno mówiły, że czas na zakończenie inwestycji mija w grudniu 2017. Żadna inwestycja nawet się nie rozpoczęła. Dlatego miasto, po raz pierwszy, zastosuje procedurę odkupu. – Sytuacja jest jasna, nic się tam nie dzieje, a powinno się dziać. Kolejny raz terminu na rozpoczęcie inwestycji nie będziemy już przedłużać – mówił nam w lipcu prezydent Katowic Marcin Krupa.

Właściciele nieruchomości poprosili o przedłużenie terminu na rozpoczęcie budowy, bo sytuacja w księdze wieczystej nie była klarowna. Znajduje się w niej wpis sprzed wojny, dający pewne prawa innemu małżeństwu. Prezydent Katowic postanowił jednak dłużej nie czekać. Miasto odkupi grunt najpóźniej do 23 kwietnia 2018 roku.

Dwie działki przy u. Francuskiej 5 o łącznej powierzchni 465 m kw zostały sprzedane na przetargu w kwietniu 2013 za cenę 1,068 mln zł. Miasto zapłaci za nie obecnemu właścicielowi tyle samo plus podatek VAT (245.540 zł) i opłaty notarialne i sądowe (2 641,68 zł).

Na razie władze Katowic nie chcą zdradzić jakie mają plany w stosunku do tego gruntu. – Najpierw zakończmy sprawę odkupu, a potem będziemy informować o dalszych planach – powiedział nam Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*