Reklama

Miasto nie zrobi wind na dworcu w Ligocie, bo będzie tu większa inwestycja

Łukasz Kądziołka
Prezydent obiecał windy na dworcu w Ligocie, ale teraz z wycofuje się z tego pomysłu. Powodem jest planowana inwestycja kolejowej spółki. To oznacza, że osoby niepełnosprawne, starsze czy matki z dziećmi w wózku jeszcze przez kilka lat na peron nie wjadą.

Dworzec w Ligocie został odnowiony w 2015 roku. Jednak w trakcie inwestycji nie zadbano o odpowiednie rozwiązania dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, w tym dla niepełnosprawnych. PKP S.A. wyremontowały budynek dworca i przystosowały go dla osób niepełnosprawnych, ale nie objęło to peronów. Te należą do innej spółki – PKP Polskich Linii Kolejowych. Mimo inwestycji za kilka milionów, osoby na wózku nie są tu w stanie dostać się na perony. Sprawa stała się głośna w mediach.
W związku z tym prezydent Marcin Krupa postanowił, że miasto dobuduje windy tak, żeby każdy pasażer mógł rozpoczynać i kończyć w Ligocie swoją podróż. Zapowiedział to już w 2018 roku, a wszystkim miał się zająć MZUiM. Zaprojektowano już odpowiednie rozwiązanie, ale okazuje się, że inwestycji nie będzie.

W styczniu bieżącego roku MZUIM Katowice otrzymał informację pochodzącą z Ministerstwa Infrastruktury i centrali PKP PLK S.A. o przyspieszeniu realizacji kompleksowej przebudowy dworca kolejowego Katowice – Ligota w ramach inwestycji obejmującej modernizację linii kolejowych na obszarze Śląska, w tym na odcinku Katowice Szopienice Płd. – Katowice – Katowice Piotrowice. Według tych informacji jeszcze w roku 2021 inwestor kolejowy ogłosi przetargi na odpowiednie prace budowlane, które rozpoczną się w roku 2022″ – poinformowało miasto.
W trakcie tej inwestycji przebudową objęte zostaną również perony i wszystko zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Prezydent podjął decyzję o odstąpieniu od wykonania przez miasto tych urządzeń – czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Plany dotyczące inwestycji są już znane od 26 listopada ubiegłego roku, kiedy spółka PKP PLK opublikowała listę przetargów, które zamierza ogłosić w tym roku. Zarządca infrastruktury potwierdza, że sytuacja w Ligocie ma się zmienić. – Inwestycja obejmie m.in. stację Katowice Ligota, która będzie dostosowana do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Istniejące perony zostaną przebudowane, powstanie też trzeci peron na linii kolejowej 140 na trasie Katowice – Mikołów – informuje Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK. Jednak na efekty tej inwestycji podróżni poczekają jeszcze kilka lat. Może ona potrwać do 2024 roku.

Na razie pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu pociągu organizują przewoźnicy. Jednak osoba jej potrzebująca musi zgłosić podróż telefonicznie bądź mailowo co najmniej 48 godzin przed jej rozpoczęciem. Wtedy firma ochroniarska w umówionym miejscu przejmie zgłoszonych podróżnych.


Tagi:

Komentarze

  1. Jacek 6 lutego, 2021 at 9:19 am - Reply

    Panowie radni nie muszą targać wózków to problem mają w dup…e

Dodaj komentarz

*
*