Reklama

Miasta GZM chcą stworzyć metropolię

Grzegorz Żądło
Ile miast będzie tworzyć metropolię na  Górnym Śląsku i w Zagłębiu? Warianty są trzy. Od minimalnego, obejmującego 14 miast GZM-u, przez średni (23 gminy), po maksymalny, w którym byłyby aż 52 gminy. Dziś prezydenci miast zrzeszonych w Górnośląskim Związku Metropolitalnym jednogłośnie zadeklarowali chęć pracy nad stworzeniem związku metropolitalnego. Taką możliwość daje ustawa uchwalona pod koniec poprzedniej kadencji sejmu. Wciąż jednak brakuje do niej przepisów wykonawczych.

Nad przygotowaniami do powołania związku metropolitalnego skupionego wokół Katowic pracuje już zespół konsultacyjny. Na jego czele stoi prof. Bogdan Dolnicki, kierownik katedry prawa samorządu terytorialnego Uniwersytetu Śląskiego. W zespole pracuje też dr Tomasz Pietrzykowski, były wojewoda śląski. Z kolei obecny wojewoda, Jarosław Wieczorek, ma mieć istotne znacznie w procesie powstawania metropolii. To właśnie przy jego urzędzie powołany zostanie pełnomocnik ds. utworzenia związku metropolitalnego.

Są już trzy warianty obszaru przyszłego związku. To jaki ostatecznie będzie jego kształt, ma bardzo istotne znacznie. Chodzi przede wszystkim o wpływy z podatków. Metropolie mają być finansowane z 5% podatku dochodowego swoich mieszkańców.

Wariant pierwszy zakłada stworzenie związku z 14 miast, będących obecnie w GZM. To Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze.

Drugi wariant, rekomendowany przez zespół konsultacyjny, obejmuje dodatkowo: Knurów, Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Mikołów, Łaziska Górne, Bieruń, Będzin, Czeladź i Radzionków.

Wreszcie najbardziej rozbudowany obszar, który został wyznaczony przez powiązania transportowe. Chodzi o 52 gminy obsługiwane przez KZK GOP, PKM Jaworzno, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry.

Jak zapowiada Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu GZM, w najbliższym czasie miasta dostaną pisma z prośbą o wyrażenie zgody na udział w tworzonym związku.

Wprawdzie metropolię tworzy Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, ale wniosek musi wyjść od samych zainteresowanych gmin. Pozytywną opinię w tej sprawie musi wyrazić co najmniej 70% rad miast i gmin położonych w obszarze metropolitalnym. Rząd musi też zasięgnąć opinii sejmiku województwa i wojewody.

Żeby związek metropolitalny mógł zacząć działać od 1 stycznia 2017 roku, musi powstać najpóźniej 1 lipca 2016 roku. Więcej o tym czym mają się zajmować metropolie, jak będą wybierane ich władze i kto będzie finansował ich działanie, można przeczytać tutaj.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*