Reklama

KZK GOP chce zlecać obsługę linii autobusowych bez przetargu

Grzegorz Żądło
Chodzi o te linie, na których obecnie jeżdżą autobusy Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej z Katowic, Sosnowca i Gliwic. Zmiany mogłyby wejść w życie najwcześniej za sześć lat, bo właśnie wtedy kończą się umowy na obsługę linii przez te trzy komunalne spółki.

KZK GOP wybrał PKM-y w przetargu i powierzył im obsługę 181 linii w tzw. części centralnej, wschodniej  i zachodniej (Katowice, Sosnowiec i Gliwice) na 8 lat. Sposób przeprowadzenia tego postępowania skrytykowała w swojej kontroli NIK sugerując, że przetarg został rozpisany wyłącznie dla miejskich spółek (więcej o tym tutaj). Okazuje się, że kolejnego tak dużego przetargu może już nie być. – Proszę zauważyć, że różne duże miasta w naszym kraju w ogóle przetargów nie robią – mówi Roman Urbańczyk, przewodniczący KZK GOP. – Działają na podstawie podmiotów wewnętrznych.  Jest taka forma przewidziana w rozporządzeniu Unii Europejskiej (prawdopodobnie chodzi o Komisję Europejską – aut.) i w naszej stosownej ustawie o transporcie zbiorowym, że można zlecić obsługę linii bez przetargu. I prawdopodobnie po zakończeniu obecnej umowy z PKM-ami, będziemy zmierzali w tę stronę.

Urbańczyk dodaje, że zlecenie bez przetargu wcale nie jest takie proste. – Te podmioty komunalne muszą być trochę przekształcone i muszą spełnić szereg wymagań. Nie mogą np.brać udziału w innych przetargach i wyjeżdżać poza teren, na obsługę którego dostały zlecenie. Dlatego nie można tego spłycić do stwierdzenia, że nie spodobała nam się ocena naszych przetargów przez NIK, to nie będziemy ich robić.

Obecna umowa z PKM-ami kończy się w 2020 roku, ale ewentualny przetarg trzeba przygotować nawet półtora roku wcześniej.


Tagi:

Komentarze

  1. hahahaha 26 października, 2016 at 9:22 am - Reply

    Szkoda, że NIK się nie zajmie przetargami dla prywaciarzy. Nie trzeba być Sherlockiem żeby zauważyć co tam się dzieje 🙂 To dopiero jest temat, a nie przetarg dla komunalnych.

  2. DZIDEK 3 czerwca, 2016 at 7:56 pm - Reply

    NARESZCIE KZK JEST WINNE . TO PAŃSTWO W PAŃSTWIE.NARESZCIE PRZESTANĄ ŻYĆ JAK KSIĄŻĘTA ZA PIENIĄDZE PODATNIKA-PASAŻERA .TO KULA U NOGI WOJEWÓDZTWA, ALE NASUWA SIĘ PYTANIE – GDZIE WŁADZE WOJEWÓDZKIE ,ŚLEPOTA OGÓLNA ????? . CZY DOPIERO NIK MUSI REAGOWAĆ ,PANIE PREZESIE KZK-ODPOWIEDZ.

Dodaj komentarz

*
*