Reklama

Metropolia staje się faktem. Premier podpisała rozporządzenie

Poseł PiS Wojciech Szarama, Małgorzata Mańka-Szulik i Mariusz Skiba.

Grzegorz Żądło
Premier Beata Szydło podpisała dzisiaj rozporządzenie rady ministrów w sprawie utworzenia związku metropolitalnego w woj. śląskim. Oznacza to, że formalnie metropolia śląsko-zagłębiowska już powstała. Teraz sprawy w swoje ręce muszą wziąć samorządowcy w regionie, a przede wszystkim Katowice i prezydent Marcin Krupa, który został pełnomocnikiem ds. utworzenia metropolii.

Dzisiaj mogę powiedzieć, że dopełniamy tego procesu legislacyjnego, który został podjęty poprzez przygotowanie ustawy i podpisanie jej przez prezydenta. To rozporządzenie będzie de facto tym ostatecznym momentem utworzenia metropolii – powiedziała tuż przed złożeniem podpisu premier Beata Szydło. – To rozporządzenie daje ogromne szanse dla rozwoju miast gmin i powiatów, które w obszarze tej nowo utworzonej metropolii będą mogły nie tylko ko ze sobą współpracować, ale będą mogły tworzyć nową jakość rozwoju gospodarczego.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przekonywał, że to „absolutnie historyczna chwila dla woj. śląskiego, dla obszaru Zagłębia i Górnego Śląska”. – Samorządowcy i mieszkańcy czekali na tę decyzję co najmniej kilkanaście lat. Za dwa dni będziemy żyli w innej rzeczywistości. Jestem przekonany, że za kilka, kilkanaście lat nasz region będzie w innym miejscu – stwierdził Wieczorek.

W ciągu dwóch miesięcy musi się zebrać pierwsze zgromadzenie związku. Do końca 2017 roku powinien powstać statut oraz wyłonione będą władze związku. Szefem metropolii ani członkiem zarządu nie może być m.in. żaden prezydent, burmistrz lub wójt, poseł czy senator.

Metropolia ma się zająć sprawami transportu publicznego, planowaniem przestrzennym, rozwojem oraz promocją. – Na czele związku powinien stać manager, co wcale nie oznacza, że nie może to być polityk. Przed nami kilka miesięcy pracy. Tworzenie statutu już się rozpoczęło. W dalszej kolejności trzeba się zastanowić nad wpleceniem w strukturę związku instytucji, które już funkcjonują w poszczególnych miastach – mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Formalne utworzenie związku metropolitalnego, który zacznie działać od 1 stycznia 2018 roku oznacza koniec Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. – GZM wypełnił swoją rolę i z końcem roku przechodzi do historii – potwierdza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu GZM.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*