Reklama

Mariacka do remontu po przebudowie Dworcowej

Łukasz Kądziołka
Miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na przebudowę ul. Dworcowej. Ta przyniesie duże zmiany, m.in. dla kierowców, którzy będą chcieli tu zaparkować. Mieszkańcy mają pretensje, a miasto zapowiada, że zajmie się problemem parkowania na Dworcowej i w okolicy.

Przebudowa ul. Dworcowej coraz bliżej. To będzie ważna inwestycja, która możną porównać do przebudowie strefy rondo – Rynek. Jako pierwsi pisaliśmy o tym, jak ma wyglądać ul. Dworcowa po zakończeniu prac. Konkrety dotyczące jej wyglądu pojawiły się przy okazji wydania pozwolenia na budowę na początku marca.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na Dworcowej będzie dużo zieleni, fontanna i schody. Jest pozwolenie na budowę

Ulica zmieni się w deptak i pojawi się sporo nowych drzew. Jednak wjazd nadal będzie możliwy ze względu na zaplanowany na 30 miejsc parking w zachodniej (od strony ul. św. Jana) części Dworcowej. Ponadto, przed hotelami Diament i Monopol, pojawią się miejsca dla autokarów, taksówek i jedno miejsce VIP. To tyle, jeśli chodzi o parkingi na Dworcowej, ale rolę strefy parkowania ma przejąć Tylna Mariacka. Jak podaje katowicki urząd miasta, po przebudowie obu ulic bilans miejsc postojowych będzie dodatni. Teraz na pierwszej z ulic jest ich 140, a na drugiej – 110. Po zakończeniu inwestycji ma ich być łącznie 270.

PRZECZYTAJ TEŻ: Duże opóźnienie w przebudowie Tylnej Mariackiej. Inteligentne parkingi najwcześniej pod koniec roku

O kwestię parkowania upominał się jeden z mieszkańców ul. Dyrekcyjnej. Na ostatnim posiedzeniu komisji transportu rady miasta narzekał, że miasto nie myśli o osobach, które tu mieszkają. Jego zdaniem przestrzeń ul. Dworcowej i okolicznych ulic rozjeżdżają m.in. goście hotelowi. – Nauczyli się wszyscy i straż miejska nie reaguje, że można tam wjechać. Musimy ich nauczyć, ze nie jest to przestrzeń, gdzie można wjechać pod same drzwi. Tylko trzeba zrobić tę parę kroków. My codziennie te kroki robimy – parkując tu czy dalej – z dziećmi, z zakupami, a przyjezdni nie przejmują się tym – mówił Adam Piszczelok. Na zarzuty mieszkańca odpowiadał Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. – Po przebudowie ulicy Dworcowej czeka nas także modernizacja ulicy Mariackiej i ulicy Mielęckiego. Ten teren przez ostatnie 10 lat dosyć mocno się zdekapitalizował. W ślad za tym na pewno pójdą nowe regulacje – mówił wiceprezydent Katowic. Zapowiedział ponadto, że ul. Dyrekcyjna zmieni funkcję. Zmiany mają być widoczne nie tylko w infrastrukturze, ale również w egzekwowaniu przepisów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Trwa wymiana granitowych płyt na ul. Mariackiej

Przebudowa ul. Dyrekcyjnej powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku. Zgodnie z harmonogramem, przetarg ma zostać ogłoszony w najbliższych tygodniach. Następnie prace miałyby ruszyć w sierpniu lub wrześniu i potrwać do połowy 2020 roku. Na razie miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wykonawcę przebudowy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*