Długa kolejka ustawiła się dziś rano na ul. Młyńskiej. Ludzie stanęli w niej, żeby złożyć wniosek o mieszkanie w najnowszej inwestycji KTBS przy ul. Leopolda w Bogucicach. Wprawdzie decydujące będą kryteria punktowe, ale w przypadku równej liczby punktów, decyduje kolejność składania wniosków.
Z naszych informacji wynika, że pierwsi chętni ustawili się przed budynkiem urzędu miasta około godz. 15… w poniedziałek, a więc kilkanaście godziin przed otwarciem puntu przyjęć wniosków. – Powstała społeczna lista kolejkowa, którą jeden z oczekujących przyniósł osobom odbierającym wnioski i poprosił, żeby własnie według niej przyjmować zgłoszenia – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Największa fala chętnych przewinęła się przez punkt przy ul. Młyńskiej 2 wcześnie rano. Do godz. 14:30 złożonych zostało 89 wniosków. Do rozdysponowania jest 51 mieszkań. Przy ul. Leopolda 17 i 17a w Bogucicach powstał czterokondygnacyjny budynek mieszkalny. Łącznie w dwóch klatkach jest 51 mieszkań o powierzchni od 28,82 do 90,43 m kw.
Więcej o inwestycji można przeczytać TUTAJ.
Kto może się starać o mieszkanie w TBS na ul. Leopolda?
Podstawowym kryterium jest to dochodowe. Mówiąc ogólnie, żeby zamieszkać w TBS, nie można zarabiać ani zbyt mało, ani zbyt dużo. W przypadku dochodu minimalnego, widełki zostały dokładnie określone w zależności od powierzchni mieszkania. W tabelce poniżej można to wszystko sprawdzić. Co ważne, pod uwagę brany jest dochód, który zostaje po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu i składek ma ubezpieczenie społeczne. Mówiąc inaczej, to kwota, którą dostajemy „na rękę” plus podatek i składka zdrowotna. Informację o dochodzie składa się w formie zaświadczenia od pracodawcy (za ostatnie 3 miesiące) oraz w formie deklaracji za ostatni pełny rok (2019).
Drugim ważnym kryterium jest brak tytułu prawnego do jakiegokolwiek innego mieszkania. Tytuł prawny to np. własność, najem, dzierżawa. Oczywiście w momencie składania wniosku można wynajmować inne mieszkanie, ale kiedy odbierze się klucze do tego na ul. Leopolda, tego tytułu prawnego już mieć nie można.
Jeśli chętnych będzie więcej niż dostępnych mieszkań, decydować będą punkty. Te zostały określone w uchwale rady miasta. Najwięcej, bo 50 pkt. potencjalni najemcy dostaną za rozwiązanie umowy najmu z miastem na dotychczas zajmowany lokal komunalny. Innymi słowy, chodzi tutaj o zwolnienie lokalu gminnego i przeniesienie się do TBS-u. Za każde dziecko do 18. roku życia będzie można dostać 5 pkt. Z kolei na 10 pkt. zostało wycenione rozliczanie się z podatku dochodowego w Katowicach. 7 pkt. można dostać za bycie osobą do 40. roku życia. Z kolei 2 pkt. będą przysługiwać za posiadanie niepełnosprawnego dziecka do 16. roku życia.
Zakwalifikowane osoby będą musiały wpłacić na starcie tzw. partycypację, czyli częściowo pokryć koszty budowy. Partycypacja jest zwrotna, więc jeśli ktoś po jakimś czasie postanowi się wyprowadzić, wówczas pieniądze zostaną mu zwrócone. W przypadku lokali przy ul. Leopolda partycypacja wynosi 493,49 zł/m kw. Do tego trzeba będzie zapłacić kaucję w wysokości 12-miesięcznego czynszu. Ten został ustalony na 14,22 zł za m kw. Najemcy będą mieli szansę na rządową dopłatę, która może wynieść nawet 6 zł/m kw. ale na razie nie wiadomo jeszcze kto będzie się zajmował przyjmowaniem wniosków w tej sprawie.
Stawka 14,22 zł to „goły” czynsz, do którego trzeba doliczyć koszty zużycia wody, centralnego ogrzewania, wywozu śmieci oraz innych mediów. Umowy będą zawierane na czas oznaczony – 9 lat. Po tym okresie najemcy będą musieli zwrócić się do urzędu miasta o zawarcie nowej umowy, co będzie możliwe, jeśli będą spełniać kryteria dochodowe.
Wnioski o mieszkanie można składać do 3 marca przy ul. Młyńskiej 2.
Tbs Leopolda mówili że małe zainteresowanie było na kawalerki wielka bzdura było ich po prostu za mało A droga sprawa partypacje w porównaniu z Tbs na szerokiej i na Krasińskiego była o połowę mniejsza dlatego ludzie stali w kolejce na Krasińskiego 80tys masakra na Leopolda ten sam metraż był za 20tys
Miasto Katowice ma dużo mieszkań komunalnych które przysługują tylko osoba z niskimi dochodami gdzie ludzie nie dbają o takie mieszkania i starają się o dotacje z urzędu. Pytanie dlaczego nie dostanie mieszkania taka osoba która zarobi więcej i pewne że będzie ja stać na opłaty itp.Urzad pokazuje później jak wyglądają mieszkanie po np patologii gdzie są śmieci po prostu śmietnik z mieszkania i kto za to płaci proste urząd gdzie mówią że nie mają pieniędzy brednie.pieniadze mają ponieważ tyle mieszkań jest pustych z KZGM że się w głowie nie mieści i nie mają z tego tytułu żadnych wplywuw Ja czekam na mieszkanie 2lata i nic na odcinku 200metrow gdzie obecnie przebywam jest 8mieszkan pustych urzędu bez najemców które stoją puste i marnieja A mieli by wpływy z czynszów gdzie logika
Bogucice są zaniedbane przez wszystkich ludzi którzy mogli by coś dobrego dla tej dzielnicy z tradycjami coś dobrego zrobić. Strach wieczorem się tam poruszać pieszo – multum patoli.
Jako ze nie jestem mieszkańcem Katowic nie rozliczam się z podatku w katowickim urzędzie wiec znowu brak dodatkowych punktów. 2 dzieci i wiek do 40l to pewnie kropla w morzu całej punktacji. Program skierowany głównie na odzyskanie mieszkań bo 50pkt za zdany lokal nic nie jest w stanie przebić.
Dziwne kryteria przyznawania mieszkan, uzyskać można było 50 pkt za to, że ktoś ma mieszkanie z zasobu um katowic i żadne inne kryterium tego nie przebije. Wogole dyskryminacja osób, które ukończyły 40 rok życia, bo też z tego tytułu traci się i zostaje bez dodatkowych pkt.
Kolejna sprawa jest dochód gospodarstwa, domowego, który trzeba podać za rok 2019, natomiast maxymalne widełki ustalono z roku 2018. Gdzie tu logika.
niestety Bogucice to straszna melina i patologia, wystarczy przejechać wieczorem autem bo strach iść. ale mieszkania pod klucz za tzw grosze to okazja . wiec powodzenia … ze wszystkim
Janusze, całe życie na garnuszku….
Osoba ktora nie ma mieszkania z urzedu miasta jest raczej bez szans (jest za to 50pkt).
12 lat temu stałem w Katowicach w takiej kolejce TBS Dombud, dziś na osiedlu są pustostany,…
Pozdrawiam brzydką panią w swetrze, która wbiła się przed kolejkę wchodząc do środka ok 8:15, następnie wychodząc, powiedziała do innej “dzięki , że mi pomoglas” 😉
Bogucice to dzielnica z wielkim potencjałem i przyszłością oraz piękną historią. Dobrze by i włodarze Katowic o niej nie zapominali i zaczęli traktować jak perełkę Katowic. Mieszkańcy Bogucic na to czekają.