Reklama

Rozpoczyna się nabór chętnych do zamieszkania w nowych mieszkaniach TBS w Bogucicach

Grzegorz Żądło
Za kilka dni osoby, które chcą zamieszkać w nowych budynkach KTBS przy ul. Leopolda w Bogucicach, będą mogły złożyć wniosek. Żeby mieć szansę na mieszkanie, trzeba spełnić kilka kryteriów, z których najważniejsze jest to dochodowe. Po raz pierwszy lokatorzy z zasobów TBS będą mogli liczyć na rządowe dopłaty do czynszów.

Przy ul. Leopolda 17 i 17a w Bogucicach powstał czterokondygnacyjny budynek mieszkalny. Łącznie w dwóch klatkach jest 51 mieszkań o powierzchni od 28,82 do 90,43 m kw.

Mieszkania na parterach mają tarasy naziemne lub loggie, te na wyższych kondygnacjach – balkon lub loggię. Wszystkie mieszkania zrealizowane zostały w standardzie „pod klucz, czyli są wyposażone w urządzenia sanitarne (miska ustępowa na stelażu, wanna lub natrysk, umywalka) i kuchenne (zlewozmywak, kuchenka elektryczna), a także w opomiarowane instalacje: elektryczne, ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania.

Przy budynku projektanci uwzględnili plac zabaw z piaskownicą, dwoma bujakami i huśtawką typu ważka.

Droga dojazdowa do budynku znajdzie się od strony wschodniej, podobnie jak 27 miejsc postojowych dla samochodów. Dodatkowo w pobliżu budynku znajduje się parking na 59 miejsc, ale to „zwykłe” miejskie miejsca postojowe, niezwiązane z inwestycją. Zakładając, że chętnych na parking przy budynku będzie więcej niż dostępnych miejsc, prawdopodobnie odbędzie się losowanie. Miesięczna opłata za parking wyniesie około 50 zł.

Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 18 lutego. Można spodziewać się kolejek, bo jeśli kilka osób spełni kryteria i dostanie tyle samo punktów (o punktacji poniżej), wówczas będzie decydowała kolejność składania wniosków.

Kto może się starać o mieszkanie w TBS na ul. Leopolda?

Podstawowym kryterium jest to dochodowe. Mówiąc ogólnie, żeby zamieszkać w TBS, nie można zarabiać ani zbyt mało, ani zbyt dużo. W przypadku dochodu minimalnego, widełki zostały dokładnie określone w zależności od powierzchni mieszkania. W tabelce poniżej można to wszystko sprawdzić. Co ważne, pod uwagę brany jest dochód, który zostaje po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu i składek ma ubezpieczenie społeczne. Mówiąc inaczej, to kwota, którą dostajemy „na rękę” plus podatek i składka zdrowotna. Informację o dochodzie składa się w formie zaświadczenia od pracodawcy (za ostatnie 3 miesiące) oraz w formie deklaracji za ostatni pełny rok (2019).

Drugim ważnym kryterium jest brak tytułu prawnego do jakiegokolwiek innego mieszkania. Tytuł prawny to np. własność, najem, dzierżawa. Oczywiście w momencie składania wniosku można wynajmować inne mieszkanie, ale kiedy odbierze się klucze do tego na ul. Leopolda, tego tytułu prawnego już mieć nie można.

Jeśli chętnych będzie więcej niż dostępnych mieszkań, decydować będą punkty. Te zostały określone w uchwale rady miasta. Najwięcej, bo 50 pkt. potencjalni najemcy dostaną za rozwiązanie umowy najmu z miastem na dotychczas zajmowany lokal komunalny. Innymi słowy, chodzi tutaj o zwolnienie lokalu gminnego i przeniesienie się do TBS-u. Za każde dziecko do 18. roku życia będzie można dostać 5 pkt. Z kolei na 10 pkt. zostało wycenione rozliczanie się z podatku dochodowego w Katowicach. 7 pkt. można dostać za bycie osobą do 40. roku życia. Z kolei 2 pkt. będą przysługiwać za posiadanie niepełnosprawnego dziecka do 16. roku życia.

Zakwalifikowane osoby będą musiały wpłacić na starcie tzw. partycypację, czyli częściowo pokryć koszty budowy. Partycypacja jest zwrotna, więc jeśli ktoś po jakimś czasie postanowi się wyprowadzić, wówczas pieniądze zostaną mu zwrócone. W przypadku lokali przy ul. Leopolda partycypacja wynosi 493,49 zł/m kw. Do tego trzeba będzie zapłacić kaucję w wysokości 12-miesięcznego czynszu. Ten został ustalony na 14,22 zł za m kw. Najemcy będą mieli szansę na rządową dopłatę, która może wynieść nawet 6 zł/m kw. ale na razie nie wiadomo jeszcze kto będzie się zajmował przyjmowaniem wniosków w tej sprawie.

Stawka 14,22 zł to „goły” czynsz, do którego trzeba doliczyć koszty zużycia wody, centralnego ogrzewania, wywozu śmieci oraz innych mediów. Umowy będą zawierane na czas oznaczony – 9 lat. Po tym okresie najemcy będą musieli zwrócić się do urzędu miasta o zawarcie nowej umowy, co będzie możliwe, jeśli będą spełniać kryteria dochodowe.

Inwestycja przy Loepolda jest już właściwie gotowa. Trwają ostatnie prace, głównie porządkowe.

Wnioski o zawarcie umowy najmu będzie można składać od 18 litego do 3 marca przy ul. Młyńskiej 2 w godz.: pn.-śr. 07:30 – 15:30, czw. 07:30 – 17:00, pt. 07:30 –14:00.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*