Reklama

Loże masońskie, dawne szyldy i miejsca przestępstw w Katowicach. Rusza cykl spacerów historycznych

fot. Fundacja z Pasją.

Redakcja
Rusza kolejna edycja spacerów historycznych w Katowicach. Odbędzie się aż 19 takich wydarzeń. W ich trakcie osoby ciekawe miasta dowiedzą się nie tylko o architekturze, ale również poznają mniej znaną historię.

Cykl jesiennych spacerów w Katowicach. Rozpoczynają się lokalne wycieczki, podczas których pasjonaci opowiedzą o przeszłości Katowic. Tym razem do wyboru jest aż 19 tematycznych wydarzeń. Każde z nich będzie dotyczyło innej części historii miasta. Zarówno dzielnic, jak i osób, mniejszości religijnych czy dawnych zwyczajów mieszkańców miasta. Zaczynając od końca, poznać będzie można katowicką modernę czy posłuchać o historii Żydów, którzy budowali i inwestowali fortunę w mieście. Inni ojcowie-założyciele to ewangelicy, których śladami też pójdą uczestnicy. Filmowa wycieczka po Szopienicach to okazja do poznania miejsc, gdzie dorastał Kazimierz Kutz. Mniej popularną i tajemniczą historię poznają chętni, którzy wybiorą się na wycieczkę „Masońskie Katowice” lub udadzą się tropem przestępców. Jeśli kogoś interesuje jak działał międzywojenny biznes i handel w Katowicach to powinien wybrać się na spacer „Na zakupy – tropem dawnych szyldów”.

Pełna lista i opisy wszystkich wydarzeń znajduje się poniżej. Udział w spacerach jest bezpłatny. Zapisy pod adresem [email protected]. Więcej TUTAJ.

Dąbrówka Mała przed stu laty – 14 września, godz. 16.30, prowadzenie Michał Bulsa
Spacer po historycznej części Dąbrówki Małej rozpoczniemy przy kościele pw. św. Antoniego, następnie przejdziemy do Parku Żołnierzy Września, w którym znajduje się pomnik z 1960 r. Park jest dawnym Ogrodem Jordanowskim z modernistycznym budynkiem przedszkola z lat 30. XX w. Później, idąc ul. Milowicką, zboczymy na chwilę by zajrzeć w okolice dawnego folwarku z 1853 r. Wracając ulicą Pod Młynem dotrzemy pod siedzibę OSP Dąbrówka Mała (straży istniejącej od 1895 r.). Przechodząc przez osiedle imienia ks. Konstantego Michalskiego – uczonego, profesora i rektora krakowskiego UJ w latach 30. XX w. – powrócimy ulicą Stacyjną w rejon kościoła i starego dworca kolejowego, gdzie zakończymy spacer.

Ewangelickie Katowice – 17 września, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz
Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół.

Masońskie Katowice – 23 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
W Katowicach przed wojną działały liczne loże masońskie. Pokazujemy miejsca z nimi związane, opowiadamy tajemną historię tych stowarzyszeń.

Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna – 24 września, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz
Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Na tropie drobnej przestępczości (tylko dla osób pełnoletnich) – 25 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Coś dla prawdziwych poszukiwaczy historii z dreszczykiem. Pokazujemy miejsca napadów i przestępstw, zarówno tych przed jak i powojennych. Mroczne Katowice zaprezentują się ze swojej najczarniejszej strony.

Znane Katowiczanki – 30 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Katowice mogą się poszczycić znanymi osobistościami, wśród nich było wiele ciekawych kobiet. Prezentujemy ich sylwetki oraz miejsca z nimi związane.

Nikiszowiec wg Zillmanów – 1 października, godz. 17.00, prowadzenie Joanna Tofilska
Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny.

Szopienice śladami Kazimierza Kutza – 2 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Daniela Dylus
W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser i przypomnimy miejsca ważne dla Kutza.

Spacer historyczny po Janowie – 5 października, godz. 17.00, prowadzenie Michał Dzióbek
Spacer po 300-letniej dzielnicy Katowic podczas którego uczestnicy odwiedzą jej najważniejsze miejsca. Historia Janowa jest związana z rodem Mieroszewskich. Na ich dobrach rozpoczęto wydobywanie węgla, co dało początek kopalni „Morgenroth” z której wyrosła późniejsza kopalnia „Giesche” (Wieczorek).

Park Kościuszki jakiego nie znacie – 7 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Przed wojną Park Kościuszki wyglądał zupełnie inaczej. Opowiadamy historię jego powstania, założenia oraz odkrywamy tajemnice niektórych miejsc parku.

Imprezowe Katowice (tylko dla osób pełnoletnich) – 8 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Gdzie bawiono się i co pito w międzywojniu? Opowiadamy historie lokali, potańcówek i hoteli. Gdzie i jak bawiono się w dawnych Katowicach. Będzie trochę poważnie, trochę zabawnie, ale na pewno ciekawie.

Spacer historyczny po Szopienicach – 9 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Daniela Dylus
Poznamy najważniejsze obiekty dawnego miasta Szopienice, posłuchamy o historii miejscowości; o tym jak spokojna wieś z szopą w herbie została hutniczym konglomeratem. Wrócimy do XIX wieku, czyli czasów, gdy w Szopienicach i Roździeniu mieszkali obok siebie katolicy, ewangelicy i Żydzi; imigranci zarobkowi z Królestwa Polskiego (np. Sosnowca), Galicji (Jaworzna), przybysze z Włoch czy urzędnicy z Niemiec. Wrócimy do czasów budowy kościoła św. Jadwigi i poszukamy śladów osób, które obchodziły szabat. Przypomnimy ludzi, którzy cieszyli się autorytetem: ks. Konrada Ściborskiego, ks. Józefa Dembończyka, Ernsta von Prittwitza, czy doktora Stauba.

Spacer historyczny po Bogucicach – 12 października, godz. 17.00, prowadzenie Leszek Wysocki
Spacer zostanie poprowadzony przez najważniejsze miejsca Bogucic. Zacznie się od historii kopalni Ferdynand (później kopalni Katowice), następnie wzdłuż parku przejdziemy do kościoła, cmentarza, szkoły oraz starą kuźnię. Omówione zostaną najciekawsze historie mieszkańców z Bogucic oraz anegdoty związane z obiektami historycznymi z terenu dzielnicy.

Na zakupy – tropem dawnych szyldów – 14 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Oprowadzamy po centrum Katowic pokazując jakie sklepy i manufaktury mieściły się w budynkach przed wojną. Pokazujemy stare reklamy i szyldy, jednocześnie opowiadając o historii właścicieli tych miejsc.

Katowice dzieciom – spacer dla dzieci – 15 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Spacer w okolicach Rynku, na który zapraszamy rodziny z dziećmi. Pokażemy Beboka, Teatr Ateneum i Urząd Miasta.

Zwierzęta – Katowice zwierzyńcem stały – 21 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Zapraszamy na spacer tropem zwierząt i tych, które kiedyś można było zobaczyć w Katowicach i tych które widoczne są na fasadach budynków do dzisiaj.

Tropem archiwalnych dokumentów – 22 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
We współpracy z Archiwum Urzędu Miasta Katowice oprowadzamy trasą pokazującą najbardziej spektakularne projekty architektoniczne powstałe w międzywojniu i przechowywane w Archiwum. Podczas spaceru pokażemy oryginalne dokumenty i porównamy je ze stanem dzisiejszym.

Śladami katowickich Żydów – 28 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Spacer przybliżający ważne miejsca związane z Żydami w Katowicach. Odwiedzimy cmentarz żydowski, miejsca, gdzie znajdowały się synagogi oraz przybliżamy historię żydowskich przedsiębiorców z terenu Katowic.

Katowicka Moderna – 4 listopada, godz. 17.00, prowadzenie Tomasz Kiełkowski
Spacer po katowickiej architekturze lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia. Spacer pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic- miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.


Tagi:

Komentarze

  1. Basia 13 września, 2020 at 2:41 pm - Reply

    a co ze sztabem powstanczym na Dabrowce Malej?…. moze warto spacerem tam dojsc… ciekawe czy przewodnik zna to miejsce…

    • Jacek 21 września, 2020 at 8:44 pm Reply

      Basiu, jak widzisz, tematyka wycieczek starannie omija polskość i katolickość Ślàska. Przypadek? Brak tylko lgbt, choć kto wie, zaplanowano wszak wycieczki dla dzieci i inne dla dorosłych.

Dodaj komentarz

*
*