Reklama

KZGM posadził ledwie widoczne drzewa, które jednak mają szybko urosnąć

Redakcja
Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach posadził kilka sadzonek tzw. drzewa tlenowego. To wyhodowany sztucznie przez hiszpańskich naukowców gatunek, którego głównymi cechami są szybki wzrost i pochłanianie dużej ilości dwutlenku węgla.

Na razie są ledwo widoczne. Mają około 15-20 cm wysokości. Jednak już za kilka miesięcy mają mieć nawet kilka metrów. Drzewo tlenowe to najszybciej rosnące drzewo na świecie. Zostało stworzone z połączenia dwóch gatunków paulowni. Sadzonki nie można otrzymać inaczej niż poprzez sztuczną hodowlę.

KZGM posadził je w dwóch miejscach. Cztery sadzonki zostały posadzone przy placu zabaw pomiędzy ulicami Cynkową i 1 Maja, a jedna przy ul. Grażyńskiego.

Sama idea sprowadzenia tych roślin do Katowic narodziła się po międzynarodowej konferencji, organizowanej co roku przez Zakład Zieleni Miejskiej. Na wspomnianym wydarzeniu jeden z prelegentów opowiadał właśnie o drzewach tlenowych. Jego wykładu słuchał m.in. dyrektor KZGM Marcin Gawlik, który stwierdził, że warto spróbować posadzić w Katowicach te rośliny. W związku z tym, że nieznany jest jeszcze wpływ tych drzew na ekosystem, Państwowa Rada Ochrony Przyrody negatywnie zaopiniowała możliwość tworzenia na terytorium Polski plantacji tych drzew. W Katowicach plantacji nie będzie, a jedynie małe skupisko i pojedyncza sztuka w innym miejscu.

Drzewa tlenowe tworzą gęste korony, a ich liście są bardzo duże. Pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla i produkują nawet 10 razy więcej tlenu niż inne gatunki drzew.

Sadzi się bardzo małe sadzonki, które jednak w ciągu roku mogą urosnąć do 3 metrów. Co ciekawe, po pierwszym sezonie najlepiej jest je ściąć na wysokość 5 cm, wtedy roślina będzie rosła jeszcze szybciej. Po 6 latach może osiągnąć 16 metrów przy średnicy wynoszącej około 30 centymetrów.


Tagi:

Komentarze

 1. DD 16 czerwca, 2023 at 11:39 am - Reply

  Wiadomo, że to przecież tylko dla naszego dobra. Niedługo będzie można pompować balony a nawet nabijać butle tlenem.

 2. Rafał 16 czerwca, 2023 at 8:36 am - Reply

  Żeby się nie okazało, że te drzewa kiedyś staną się gatunkiem inwazyjnym w naszym kraju tak jak np dąb czerwony czy rdestowiec mnożący się na potęgę i wypierający inne gatunki roślin.

 3. Andrzej 15 czerwca, 2023 at 8:34 pm - Reply

  Paulownia jest drzewem krótkowiecznym i wrażliwym na mrozy. W Polsce jest zalecana do stosowania tylko w zachodniej, najcieplejszej części kraju i wymaga okrywania sadzonek na zimę. Brawo kzgm, bo to dodatkowa robocizna będzie…

  • zett 25 września, 2023 at 8:33 pm Reply

   Drzewo nie jest bardzo wymagające, dobrze radzi sobie na większości gleb, preferuje przepuszczalne i wilgotne, ale nie podmokłe, o kwasowości od 5 do 8,9 pH. Jest odporne na temperatury od -25 do +45 stopni Celsjusza

 4. Grzegorz 15 czerwca, 2023 at 8:06 pm - Reply

  Certyfikowane sadzonki kosztują około 40-50 złotych wg ceny z 24 cze 2020). Za takie pieniądze można kupić 25 zwykłych sadzonek lipy. Kolejny liberalno-ekologiczny szwindel. Specjalistom z kzgm polecam przewertować książkę do przyrody z 5klasy podstawowki, tam się dowiedzą co to jest fotosynteza u gdzie występuje. A woda do podlewania drzew tlenowych jest certyfikowana? 10 zł/l 🙂 Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa (o niegospodarność) czas pisać.

Dodaj komentarz

*
*