Reklama

Kościół kupi od Katowic działkę przy ul. Francuskiej za 1% wartości

Łukasz Kądziołka
Miasto sprzeda Archidiecezji Katowickiej działkę przy ul. Francuskiej 70 za 1 % wartości. Została wyceniona na nieco ponad 1 mln zł. Radni mieli dużo pytań i cześć z nich pozostała bez odpowiedzi. Mimo to, teren trafi do kurii.

Był wniosek o zdjęcie punktu o wyrażeniu zgody na sprzedaż działki z porządku obrad. Było też sporo pytań. Mimo to, radni przegłosowali kontrowersyjny projekt uchwały. Zgodnie z nim, teren położony naprzeciwko biura praw jazdy i rejestracji pojazdów urzędu miasta zostanie sprzedany z 99-procentową bonifikatą Archidiecezji Katowickiej. Teren jest wart 1 050 000 zł. Od początku transakcja budziła duże wątpliwości. Podczas sesji radni chcieli wiedzieć, co stanie się z działką przy ul. Francuskiej. Upominali się również o parking w tym miejscu. Jak zapewniał prezydent Marcin Krupa, parking powstanie wokół planowanej inwestycji kościelnej. Miejsc postojowych ma być więcej niż dotychczas. – W jaki sposób formalny to będzie uregulowane, że mieszkańcy będą mogli korzystać z tego parkingu? – pytała radna Barbara Wnęk z PO. Jednak nie dostała jednoznacznej odpowiedzi. Poza tym radni opozycji dopytywali o plany kościoła. Na sesji rady miasta nie pojawił się przedstawiciel kurii. Konkretne informacje mogą się pojawić dopiero po transakcji. – Ja oczywiście poproszę o przedstawienie kwestii planów i architektonicznych działań kurii – mówił prezydent Krupa. Ostatecznie radni przegłosowali projekt większością głosów. Za głosowało 18 radnych, wstrzymało się dziewięciu, a głosów przeciw nie było.

PRZECZYTAJ TEŻ: Coraz bliżej przekazania kościołowi działki przy ul. Francuskiej. Radni z komisji budżetu przegłosowali projekt, ale mieli dużo wątpliwości

Przypomnijmy, że teren przy ul. Francuskiej 70 służy na razie za „dziki” parking. Głównie petentom znajdujących się w tym miejscu urzędów. Całkowita powierzchnia działki to 6,5 tys. m kw., a 2 tys. m kw. miałoby zostać zabudowane. Jak wynika z projektu uchwały, ma tam powstać kaplica. Pozostała część działki zostanie przeznaczona na ogólnodostępny parking.


Tagi:

Komentarze

 1. Zdziwiony 12 stycznia, 2020 at 10:33 am - Reply

  160zł za metr działki w centrum Katowic 🙂
  Nie ma to jak obiektywna wycena! 🙂

 2. Mariusz 7 września, 2019 at 1:03 am - Reply

  To, ze padaja takie debilne propozycje, to mnie wcale nie dziwi, bo nie tacy sie sprzedawali w tym kraju i nie za takie pieniadze. Ale, ze radni zaglosowali na tak, to juz sie na wymioty zbiera. Powinni ich nazwiska wieszac na slupach, zaraz sobie sam poszukam. Wstyd i hanba ! Tutaj wielkie obchody, lizanie tylkow kombatantom, a za kilka godzin wrogowi oddaja za grosze tan kraj, obcym ludziom. A pasozyty biora, bo nie po to hoduja takie marionetki od dziecka, nie po to 20 godzin religii w tygodniu wciskaja w szkolach, zeby pozniej miec skrupuly. Tak gnoje bez wstydu rozdaja cudze ! Dlatego ten kraj jest takim chlewem, od lat. Przez takich wlasnie rzadzacych. Niech swoje domy i dzialki oddaja, a nie nasze ! Moze sobie lezec plackiem i walic lbem o posadzke w kosciele, ale za swoje ! W Podlesiu ludziom domy wyburza, tiry za drzwiami puszcza, a dla swoich zawsze maja konfitury. Kolejna kukla na sznurkach kosciola. Tylko zaorac. Czekam, moze jakis Niemiec przyjdzie i zrobi porzadek, bo jak to mowia, kraj fajny, ale ludzie k.

 3. JaCie 29 stycznia, 2018 at 5:26 pm - Reply

  Myślę, że to pewien rodzaj słusznego podziękowania dla Kościoła, który wypełnia wiele społecznie użytecznych funkcji, często wyręczając instytucje państwowe i samorządowe w ich roli.

 4. borsukp 29 stycznia, 2018 at 9:26 am - Reply

  Skandal , czy kościół jest taki pazerny ,że wiecznie mu mało?! W Katowicach wybudowali by tam jakiś basen czy coś innego , a nie dają to kościołowi. Skandal serio kiedy ta żenada się skończy. Się nie dziwię że ludzie przestają chodzić do kościoła .

 5. Sebastian Sz. 26 stycznia, 2018 at 3:11 pm - Reply

  No brawo… No nic trzeba się zapoznać z lista radnych głosujących za i im podziękować. Wybory już nie długo. A Panu Krupie to już całkiem trzeba podziękować i wysłać go na śmietnik polityczny (najlepiej tą koleją linową z kampanii wyborczej). Tak miałkiego prezydenta jeszcze nie było. Wstyd! Koniunkturalizm pełną gębą!
  Os. Tysiąclecia, centrum Panu nie zapomni trafionych decyzji w sprawie inwestycji Epione, zmiany nazwy placu Szewczyka i teraz jeszcze to!

 6. Janusz 25 stycznia, 2018 at 6:21 pm - Reply

  SKANDAL

Dodaj komentarz

*
*