Reklama

Kolejny remont torowiska z pieniędzy na tramwaj na południe

Ł. K.
Tramwaje Śląskie przebudują kolejny wysłużony i przestarzały odcinek linii tramwajowej. Tym razem szykuje się inwestycja w Załężu.

Kolejny odcinek tramwajowej infrastruktury w Katowicach do przebudowy. To druga z czterech takich inwestycji zaplanowanych przez Tramwaje Śląskie w mieście. Chodzi o fragment torowiska pomiędzy ulicami Wiśniową i Bracką. Przebudowa zostanie sfinansowana z unijnych pieniędzy, które pierwotnie miały być przeznaczone na budowę tramwaju na południe. Żeby dofinansowanie nie przepadło, trzeba było znaleźć inny cel. Zdecydowano, że zmodernizowane zostaną cztery odcinki przestarzałej i mocno wysłużonej infrastruktury o łącznej długości 3 kilometrów. Niedawno pisaliśmy o tym, że Tramwaje Śląskie są bliskie rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę odcinka w Dębie- wzdłuż ul. Chorzowskiej. Teraz trwa przetarg na przebudowę fragmentu linii tramwajowej w Załężu.

Prace mają zostać przeprowadzone na odcinku o długości ok. 760 m, od rejonu przystanku „Załęże Wiśniowa” do skrzyżowania z ul. Bracką w Katowicach. Inwestycja obejmie przebudowę dwutorowego torowiska tramwajowego wraz z infrastrukturą, czyli peronami przystankowymi, chodnikami, przejściami i jednym przejazdem – w ciągu ul. Wiśniowej. Istniejące torowisko tramwajowe wykonane jest z szyn starego typu,  a częściowo nawet z szyn kolejowych i są tu drewniane podkłady.
Podczas przebudowy zostaną one zlikwidowane i wymienione na strunobetonowe. Na całym odcinku przebudowy torowiska tramwajowego, przestrzeń między torami wypełniona będzie tłuczniem do spodu główki szyny, co przyczyni się do ograniczenia emisji hałasu. Zniknie też problem kolizji fundamentów istniejących słupów trakcyjnych z podkładami. Słupy zostaną wyremontowane, a sieć trakcyjna – wymieniona.

Przetarg został ogłoszony w drugiej połowie marca. W nadchodzącym tygodniu, 21 kwietnia, zostaną otwarte oferty. Wyłoniony wykonawca będzie miał 6 miesięcy na realizację inwestycji.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*