Reklama

“Karlik” skończył prawie 20 lat, ale po modernizacji wygląda jak nowy

Łukasz Kądziołka
20-letni “Karlik” po modernizacji wyjechał na tory. Tramwaje Śląskie chwalą się swoim odnowionym składem. Pasażerowie mogą już zobaczyć, co zmieniło się wewnątrz. Kolejne tramwaje również przejdą metamorfozę.

Dwadzieścia lat temu wagony typu 116Nd Citadis wyruszyły na trasę nieistniejącej już linii nr 41, łączącej Katowice, Chorzów i Bytom. Wtedy był to pierwszy niskopodłogowy wagon w taborze Przedsiębiorstwa Komunikacji Tramwajowej, które przekształciło się później w Tramwaje Śląskie. – To był pierwszy powiew nowoczesności i sygnał, że weszliśmy w XXI wiek. Niska podłoga, wygląd zewnętrzny, komfort jazdy i prowadzenia wagonu, rozwiązania techniczne. To wszystko powodowało, że pasażerowie oczekujący na przystankach często puszczali jadące wcześniej stare wagony, żeby pojechać Karlikiem – wspomina Bolesław Knapik, prezes spółki. Przez prawie dwie dekady wagony służyły pasażerom. Jednak przyszedł czas na zajęcie się tymi składami.

Tramwaje Śląskie we własnym zakresie wykonały projekt i modernizację “Karlika”. Zmiany są duże. Zarówno od strony motorniczych, jak i podróżujących. Wymieniono wiele elementów, które przyczynią się do bezawaryjnej jazdy i wygodnego prowadzenia składu. Jest nowy napęd i pulpit motorniczego, a także elektrycznie ogrzewane szyby. Poza tym są nowe światła zewnętrzne i wewnętrzne, szyby przyciemniane, nowe siedzenia i wystrój wnętrz. Podróżni powinni poczuć się bardziej komfortowo dzięki zainstalowanej w  przestrzeni pasażerskiej sterowanej automatycznie klimatyzacji. Poza tym zyskają możliwość ładowania urządzeń przez gniazda USB.

W Zakładzie Usługowo Remontowym spółki Tramwaje Śląskie trwają prace nad kolejnymi wagonami. – Pierwszy zmodernizowany Karlik od 18 lutego wozi pasażerów, na razie na linii nr 20, ale to się z czasem będzie zmieniać. Drugi wagon też jest już niemal gotowy i obecnie przechodzi jazdy testowe, a trzeci jest w trakcie modernizacji – mówi Knapik. Zmodernizowane wagony otrzymały nowe oznaczenie typu – 116Ndm. W planie spółki Tramwaje Śląskie S.A. jest modernizacja wszystkich 17 eksploatowanych Karlików.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*