Reklama

Kolejny pomnik stanie w Galerii Artystycznej

Ł. K.
Kolejna rzeźba stanie w Galerii Artystycznej w Koszutce. W głosowaniu wzięło udział ponad 1500 mieszkańców. Najwięcej głosów oddali na artystę i fotoreportera. Jednak uhonorowany zostanie inny twórca.

Na Galerię Artystyczną w Koszutce składa się obecnie 16 rzeźb. W zeszłym roku do grona uhonorowanych artystów dołączył Antoni Halor, reżyser i scenarzysta. Do końca marca mieszkańcy mogli oddawać głosy na 19 postaci związanych z Katowicami. Dzisiaj ogłoszone zostały wyniki głosowania. Najwięcej osób wybrało Stanisława Gadomskiego (580 głosów). Na drugim miejscu był Tadeusz Kijonka (272 głosy), a trzecią najpopularniejszą postacią okazał się Grzegorz Fitelberg (139 głosów). Chociaż wybór mieszkańców padł na fotoreportera i artystę plastyka – Gadomskiego, to prezydent podjął decyzję o uhonorowaniu Kijonki. – Wybór był trudny, ale zdecydowałem, by uhonorować Tadeusza Kijonkę, znanego i cenionego w Katowicach oraz całym regionie poetę, dziennikarza, autora utworów scenicznych, którego wielu mieszkańców kojarzy przede wszystkim z miesięcznikiem „Śląsk” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Tadeusz Kijonka zmarł w zeszłym roku w wieku 80. lat. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Francuskiej. Był poetą, dziennikarzem i prowadził działalność polityczną. Oprócz roli redaktora naczelnego miesięcznika „Śląsk”, pełnił funkcję kierownika literackiego Opery Bytomskiej, a także był założycielem i prezesem Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego. Z racji dużej liczby głosów oddanych na Stanisława Gadomskiego miasto zamierza na placu Kwiatowym zorganizować wystawę prac artysty. Uroczystość odsłonięcia popiersia Tadeusza Kijonki odbędzie się we wrześniu.


Tagi:

Komentarze

 1. Wojciech 30 maja, 2018 at 8:37 am - Reply

  To po co to cale glosowanie?

 2. Zbyszko 29 maja, 2018 at 1:41 pm - Reply

  Oj tam, przecież prezydent krupa wie lepiej niż jakieś tam proste ludziki…
  A poza tym może czyjś koleżka już wcześniej taki pomnik odlał i jak tu teraz zmieniać odlew??

  A tak poważnie – zła to władza, która „wie lepiej” i nie liczy się z głosem swoich wyborców. Panu krupie życzę szybkiego opuszczenia stanowiska, najlepiej w zasłużonej niesławie.

 3. joko501 29 maja, 2018 at 12:35 pm - Reply

  Głos gawiedzi się nie liczy P.krupa ?

Dodaj komentarz

*
*