Reklama

Kolejne wieżowce mają stanąć w centrum Katowic. Inwestor czeka na pozwolenie

Ł. K.
Kompleks kilku budynków na pograniczu śródmieścia i Załęża zbuduje inwestor z Bielska-Białej. Najwyższe budynki mają dorównywać wieżom Stalexportu. Pozwolenie na budowę ma zostać wydane w ciągu kilku miesięcy.

Nowoczesne bryły i mieszana funkcja w kilku budynkach dużego kompleksu. Ma on stanąć w centrum Katowic, pomiędzy ulicami Mickiewicza, Dąbrówki i Zabrską. Budynki będą widoczne z daleka. Najwyższe mają mieć 23 naziemne kondygnacje. Inwestycja to plan firmy Cavatina z Bielska-Białej. Spółka Michała Dziudy, głównego udziałowca i wieloletniego prezesa Murapolu, ma w swoim portfolio dużą realizację w Krakowie i prowadzi lub planuje inwestycje w kilku największych miastach Polski. Teraz dołączyły do nich Katowice.

Ma tu powstać kompleks czterech budynków, z czego 3 będą wieżowcami. W dwóch z nich, bliżej ul. Sobieskiego, zlokalizowane zostną biura. Ich łączna powierzchnia wyniesie prawie 58 tys. m kw. Na najniższych kondygnacjach znajdą sie lokale handlowo-usługowe. Mają zająć w smie ponad 7 tys. m kw. Poniżej zaplanowano dwie kondygnacje podziemne, które będą służyły jako parking.
Obok dwóch biurowców, które maję mieć trójkątny kształt i zostaną odwrócone wierzchołkami w przeciwnych kierunkach, stanie budynek mieszkalny. Dużych rozmiarów obiekt z góry będzie miał kstałt litery “U”. Wewnątrz znajdzie się 760 apartamentów o małym metrażu. Większość lokali ma mieć powierzchnię ok. 30 m kw., a łączna powierzchnia obiektu wyniesie ok. 28 tys. m kw. Ten budynek będzie wysunięty na zachód i położony od strony ul. Dąbrówki. Od nazwy ulicy nazwano też cały kompleks. Łączna liczba miejsc parkingowych dla biurowców i apartamentowca wyniesie ok. 2100.
Przy trzech wieżowcach stanie też mniejszy biurowiec o powierzchni ok. 5 tys. m kw. Zgodnie z koncepcją działka o pow. niespełna 14 tys. m kw. zostanie częściowo zazieleniona. Tereny zielone mają zająć na niej ok. 2 tys. m kw.

Na razie inwestor nie zdradza szczegółowych planów. Do tej pory podzielił się jedynie koncepcją całego kompleksu. Nie ma pewności, że wizualizacje i opisy oddają to, jak będzie wyglądał. Jak poinformował nas Tomasz Zydorek z Cavatina Holding S.A., spółka stara się o pozwoleniena budowę i ma je uzyskać najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2019 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Piotr 4 listopada, 2019 at 7:12 am - Reply

  No i tradycyjnie… zbliżamy się do pierwszej rocznicy czekania ;)) Prosimy o informacje o ile lat (??) UM Katowice, przedłużył pozwolenie na budowę “Grand Central” ? Poprzednie pozwolenie na budowę obowiązywało do sierpnia br. I trwalo około 3 lat…

 2. Łukasz 29 stycznia, 2019 at 8:07 pm - Reply

  Ja się cieszę , że z nieużytków i ogromnego zwałowiskach błota o żwiru powstanie w końcu coś czego pozostałe miasta nie maja a my jako stolica województwa musimy się rozwiązać w infrastrukturze biurowej – wszystkie Polskie stolice nam już odjechały , byle tylko odpowiednia ilość parkingów była !

 3. KOSZUTKA.EU 25 stycznia, 2019 at 3:45 pm - Reply

  Zaś to wygląda jak pół żici zza krzaka.

 4. Piotr 17 grudnia, 2018 at 10:15 pm - Reply

  Bajki dla naiwnych. Czyli jak sprzedać kawał gruntu w centrum miasta.

Dodaj komentarz

*
*