Reklama

Kolejne tężnie solankowe, wodny plac zabaw, wybiegi dla psów i stacje rowerowe – tak wygląda tegoroczny Budżet Obywatelski

Redakcja
Zakończyła się merytoryczna weryfikacja wniosków złożonych przez mieszkańców w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. We wrześniu będzie można głosować na 317 projektów, z których 48 to zadania ogólnomiejskie, a 269 – lokalne. Zdecydowana większość złożonych wniosków to pomysły, które były już w Katowicach realizowane.

Tak jest m.in. z tężniami solankowymi. Jedna z nich może powstać na os. Tysiąclecia, pomiędzy rondem Sybiraków i rondem Karola Stryji. To zdecydowanie najdroższy projekt w tegorocznej edycji BO. Inwestycja została wyceniona na 2,5 mln zł. Znacznie tańsza ma być tężnia, która miałaby powstać w Parku Kościuszki (w pobliżu ul. Pięknej i autostrady A4). Koszt postawienia obiektu został oszacowany na 700 tys. zł.

Już tradycyjnie został zgłoszony wodny plac zabaw. Tym razem w Parku Bolina. Wycena to 2,25 mln zł. Tradycją są też wnioski dotyczące samochodu ratowniczo-gaśniczego dla strażaków. Tym razem o nowym wozie zamarzyli strażacy z OSP w Podlesiu. Koszt – 950 tys. zł.

Ponad 1,7 mln zł może kosztować budowa obiektu dla kotów w schronisku dla bezdomnych zwierząt, a ponad 1,5 mln zł rewitalizacja stawu Kozubek przy ul. Obroki. Nieco ponad milion wnioskodawcy chcą przeznaczyć na stworzenie pierwszego w Katowicach woonerfu na ul. Narutowicza w Załężu, choć to raczej zwykły remont ulicy niż stworzenie na niej przestrzeni, którą można określić woonerfem.

Wśród wniosków ogólnomiejskich znalazły się tak osobliwe pomysły jak koncert z okazji 31. rocznicy zjednoczenia Niemiec czy szkolenia podnoszące kompetencje liderskie mieszkańców Katowic.

Na zadania ogólnomiejskie miasto przeznaczyło 3 mln zł. Z kolei na realizację projektów dzielnicowych – 12 mln zł. Z 269 zakwalifikowanych wniosków wiele jest już dobrze znanych z poprzednich edycji. To m.in. wybiegi dla psów, zakupy książek do miejskich bibliotek, remonty szkół i przedszkoli, budowa placów zabaw, stacje wypożyczania rowerów, remonty chodników, budowa parkingów, dróg rowerowych, doświetlenie przejść dla pieszych czy wyposażenie poszczególnych remiz OSP.

Wszystkie wnioski dopuszczone do głosowania można znaleźć TUTAJ. Ostateczne listy projektów, na które będzie można głosować poznamy na początku września, bo do 27 sierpnia wnioskodawcy mają jeszcze możliwość wycofywania swoich zadań.

Głosowanie potrwa od 7 do 20 września.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*