Reklama

Kolejne problemy z kierowcami autobusów. ZTM zmienia trasy i odwołuje kursy

Fot. ZTM.

Ł. K.
Kadrowe problemy kolejnego przewoźnika wymuszają duże zmiany dla pasażerów ZTM. Jak mówi jeden ze związkowców, to już norma i nie wygląda na to, że sytuacja mogłaby się poprawić.

Niedawno pisaliśmy o odwoływanych kursach autobusów obsługiwanych przez firmę A21. Następnie ZTM poinformował, że od 1 września te ograniczenia zostaną częściowo zniesione. Jednak tego samego dnia na 14 innych liniach zostaną wprowadzone duże zmiany.

1 września, w związku z wnioskiem przewoźnika PKM Gliwice oraz niewystarczającą liczbą zatrudnionych przez niego kierowców, czasowo wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej” – pisze Zarząd Transportu Metropolitalnego na swoim Facebooku.

Na dwunastu liniach autobusowych, w tym dwóch metroliniach, trzeba będzie ograniczyć kursy. Zmiany dotyczą linii 59, 60, 71, 194, 195, 197, 259, 678, 692, 693, 694, 932, M1, M105. Jedna z linii – 932, nie będzie kursowała wcale. W przypadku niektórych trzeba odwołać konkretne kursy, zmniejszyć częstotliwość kursowania czy zmodyfikować trasy. Jak mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM, nie wiadomo, jak długo potrwa taka sytuacja. – Wiemy natomiast od PKM-u, że czyni starania, aby znaleźć firmę na podwykonawstwo – informuje Wawrzaszek. Miasto o problemach przedsiębiorstwa wie i – podobnie jak ZTM – liczy na to, że sytuacja ulegnie poprawie w jak najkrótszym czasie. – Gliwicki PKM, podobnie jak wielu innych przewoźników w regionie, od dłuższego czasu boryka się z niewystarczającą liczbą kierowców. Do tej pory spółka radziła sobie z tym problemem, niestety w ostatnich dniach, z uwagi na absencję z powodów zdrowotnych kilkunastu kierowców zmuszona była zwrócić się do ZTM z wnioskiem o zmniejszenie pracy przewozowej o ok. 3%. – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic i dodaje, że PKM cały czas poszukuje nowych pracowników, współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy  oraz finansuje kursy dla osób zainteresowanych podjęciem pracy.

Związkowcy nie są zdziwieni koniecznością zmian i problemami kadrowymi, bo taka sytuacja utrzymuje się od długiego czasu. – Ludzie migrują, zmieniają pracę, dużo jest odejść na emeryturę. Wiele osób nie chce już pracować w komunikacji miejskiej – mówi Grzegorz Buksa, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego  Związku Zawodowego Kierowców i Motorniczych, a także kierowca w gliwickim PKM-ie. Zdarza się coraz częściej, że kierowcy odchodzą z dnia na dzień. Związkowcy powtarzają cały czas to samo – praca jest ciężka, a płaca nieadekwatna do obowiązków. Zdaniem  Buksy, takie cięcia siatki połączeń, korygowanie i skracanie kursów doprowadzą tylko do tego, że coraz więcej osób z komunikacji miejskiej będzie rezygnowało.

Szczegółowe informacje dotyczące ograniczeń w kursowaniu autobusów z logo PKM Gliwice można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. MM 1 września, 2022 at 7:08 am - Reply

  Kiedyś w Gliwicach jeździły tramwaje ale je polikwidowali w 2009 roku.

 2. Andrzej 30 sierpnia, 2022 at 10:39 pm - Reply

  Gliwice całe powinny być otramwajowane. Autobusy tylko od tramwaju do Knurowa, Pyskowic, czy Tarnowskich Gór. No ale nie da się.

 3. Wieszcz 30 sierpnia, 2022 at 7:45 pm - Reply

  Należy uciąć więcej pensje roszczeniowym kierowcom i dać więcej Ukrainie..w myśl zasady Polska w ruinie, ale chwała ukrainie.

 4. Rr 30 sierpnia, 2022 at 5:09 pm - Reply

  Dajcie ludzia zarobić to będą się bić o tę pracę płacicie 3 tys netto więc nikt nie będzie pracował za takie pieniądze na takim stanowisku !!!!! Odpiedzialnosc stres itp kierowca powinien mieć 5 tyś netto !!!

 5. Ansia 30 sierpnia, 2022 at 4:22 pm - Reply

  Komunikacja miejska w miastach wielkości Gliwic powinna być szynowa. Autobusy powinny pełnić funkcję pomocnicze dowozac pasażerów z peryferyjnych dzielnic do linii szybkiego tramwaju i do kolei miejskiej. Wtedy wystarczyłoby mniejszą liczba pracowników choć lepiej wynagradzanych.

 6. Espero 30 sierpnia, 2022 at 4:17 pm - Reply

  Komunikacja miejska w miastach wielkości Gliwic powinna być szynowe autobusy powinny ja tylko uzupełniać dowozac pasażerów do linii kolei lub tramwaju. Wtedy wystarczyłoby mniej pracowników.

 7. P Śl 30 sierpnia, 2022 at 2:20 pm - Reply

  No to się ludzie na Koperniku nacieszyli autobusem na strefę.

Dodaj komentarz

*
*