Reklama

Kolejne 500 mieszkań w Katowicach. Na Burowcu powstaje drugie „Mieszkanie Plus”

Łukasz Kądziołka
Modelowy dom powstanie w Katowicach. To pierwsza taka inwestycja mieszkaniowa w Polsce. Właśnie zaczęły się przygotowania do budowy kolejnych ponad 500 mieszkań z programu Mieszkanie Plus.

Pomysł budowy mieszkań na granicy Katowic i Sosnowca powstał już kilka lat temu. W 2017 roku pojawiły się pierwsze konkrety. Miasto podpisało umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, która dotyczyła gruntu pod budowę kolejnego osiedla finansowanego przez państwo. Kilka miesięcy później rozstrzygnięty został konkurs na tzw. dom modelowy programu Mieszkanie Plus. Zapadła decyzja, że w Katowicach na Borkach, a dokładniej przy ul. Korczaka w Burowcu, zrealizowane zostaną mieszkania według projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. Budowa miała zacząć się w 2018 roku. Planowano, że obydwa osiedla z programu Mieszkanie Plus, na Nikiszowcu i Burowcu, powstaną w tym samym czasie. Jednak kiedy przecinano wstęgę na Nowym Nikiszowcu, to przy ul. Korczaka nie było jeszcze wbitej pierwszej łopaty. Teraz w końcu inwestycja zaczyna być realizowana. W 2021 roku spółka celowa, która zajmuje się inwestycją, otrzymała pozwolenie na budowę.

Nie ruszyły jeszcze właściwe prace, ale obok wieży ciśnień zaczął się ruch. – Plac budowy przy ul. Korczaka został już ogrodzony i obecnie trwają prace związane z przygotowaniem terenu pod zaplecze budowy. Zakładamy, że roboty konstrukcyjne ruszą w I kwartale 2022 roku – informuje biuro prasowe spółki PFR Nieruchomości. To będzie pierwsza w Polsce realizacja domu modelowego warszawskiej pracowni architektonicznej, której projekt ma być później realizowany również w innych miejscach w kraju. Inwestycja to 26 budynków o 4-5 kondygnacjach. Łącznie ma powstanie 523 mieszkań, od kawalerek po 4-pokojowe o powierzchniach od 29 m kw. po 82 m kw. Na osiedlu przewidziano ok. 120 miejsc postojowych w garażach podziemnych oraz ponad 400 miejsc postojowych naziemnych. W budynkach znajdzie się też 6 lokali usługowych. Wszystkie mieszkania od pierwszego piętra w górę mają być wyposażone w balkony, a te na parterze mają mieć dostęp do ogródków lub tarasów. Lokale będą miały wykończone podłogi, położoną glazurę, zapewniony biały montaż i drzwi wewnętrzne, a ściany pomalowane na biało. Wyposażenie lokalu stoi po stronie najemcy.

Inwestycja została podzielona na trzy etapy realizacyjne. Zakończenie pierwszego z nich planowane jest na II kwartał 2023 roku, a ostatniego – na IV kwartał 2023 roku. Prace budowlane realizuje spółka Unibep. Na razie nie zostały podane szczegółowe zasady naboru najemców. Nabór ma zostać uruchomiony najpóźniej 6 miesięcy przed zakończeniem prac budowlanych. Obecnie nie ma jeszcze decyzji, czy najemcy mieszkań przy ul. Korczaka będą mieli opcję dojścia do własności.


Tagi:

Komentarze

  1. Sk 3 stycznia, 2022 at 7:24 pm - Reply

    No i super byle były tańsze niż na nikiszu !!!

Dodaj komentarz

*
*