Reklama

Kolejna manifestacja na ulicach Katowic. Były wulgarne hasła i interwencja policji

Grzegorz Żądło
Ulicami Katowic przeszła kolejna manifestacja przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym aborcja ciężko uszkodzonego płodu będzie zabroniona. Uczestnicy protestu wykrzykiwali wulgarne hasła przeciwko władzy, policji i konkretnym osobom. Interweniowała policja, która czasowo zatrzymała m.in. jednego z posłów. Była też „kontrmanifestacja” Młodzieży Wszechpolskiej.

Mimo że od soboty w całej Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń (mogą spotykać się grupy do 5 osób), po raz kolejny w Katowicach zebrali się przeciwnicy czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Na godz. 19 został zaplanowany tzw. spacer. Przyszło na niego kilka tysięcy ludzi. Część z nich, najgłośniejsza, przez  dużą część trwania protestu, wykrzykiwała wulgarne hasła. Dominowało Je..ć PiS i „Wypier…l”.

Uczestnicy protestu spacerowali wokół katedry. Wszędzie wokół stała policja, która przez megafon informowała, że w czasie epidemii zgromadzenia są nielegalne. W narożniku placu przy katedrze stanęli przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, którzy mieli przy sobie transparent ze zdjęciem płodu po aborcji. Mniej więcej w tym miejscu doszło do interwencji policji, która zatrzymała posła Macieja Kopca. Według relacji policjantów, poseł ich zaatakował i kopał w tarcze. Został zabrany do radiowozu i przewieziony do komendy na ul. Lompy. Kiedy się przedstawił, został wypuszczony. Kopiec przedstawia inna wersję wydarzeń. Twierdzi, że chciał pomóc jednej z uczestniczek manifestacji i przedstawił się od razu. Miał jednak został przewrócony na ziemię i wsadzony do radiowozu.

Poza tym zdarzeniem, poważniejszych incydentów nie było. Manifestacja przeszła sprzed katedry na ul. Warszawską. Po drodze słychać było m.in. hasła: „Krzysztof Bosak wypier…l”, „Kaja Godek Arka Gdynia” (nawiązanie do wulgarnej kibolskiej przyśpiewki) oraz Jeb..ć PiS”. Wiele nieprzyjemnych słów na swój temat musieli też wysłuchać zabezpieczający przemarsz policjanci. Na schodach przed kościołem Mariackim kobiety zapaliły znicze i zostawiły tekturki z hasłami, takimi jak „Jeb..ć oprawców z PiS i Konfederacji”, „Kaja Godek jak ci nie wstyd?”, „PiS ta kur…a zginie”, „Tu zaczyna się rewolucja” czy „Wyrok na kobiety”.

Na zakończenie protestu część uczestników wróciła przed katedrę. Około godz. 22 manifestacja się zakończyła.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*