Reklama

Kolejna kamienica w centrum Katowic po remoncie zachwyca

Ł. K.
Zabytkowy budynek, który powstał prawie 150 lat temu, odzyskał dawny blask. Efekt widać z zewnątrz, ale najwięcej zmieniło się w środku kamienicy, przy której np. powstała winda.

Remont kamienicy przy ul. Kochanowskiego 12-12a rozpoczął się 2 lata temu. Teraz można podziwiać efekt również z ulicy. W oczy rzuca się elewacja kamienicy. Jak mówi zarządca budynku, przechodnie sami pytają o mieszkania. Elewacja została całkowicie odnowiona, jest też nowa stolarka okienna i drzwiowa. Sam remont frontu kamienicy z 1870 roku kosztował kilkaset tysięcy złotych i nie trwał długo. Znacznie dłużej trwały prace wewnątrz budynku. Jego właścicielka, mieszkająca na stałe w Hiszpanii, postanowiła podzielić duże lokale mieszkalne na mniejsze. W ten sposób powstały mieszkania o powierzchni od 30-60 m kw. Wszystkie mają osobne piece gazowe i wyposażone łazienki.

Od strony podwórka do budynku została dobudowana winda. Wewnątrz udało się stworzyć ciągi korytarzy, które połączyły dwie klatki schodowe. Tak, aby mieszkający pod numerem 12 i 12a, mogli korzystać z jednej windy. Łącznie w kamienicy powstało kilkanaście nowych mieszkań. Do większości już wprowadzili się nowi lokatorzy. To nie koniec zmian w kamienicy. Nadal trwają prace wykończeniowe i są już kolejne plany. – Będziemy chcieli pójść za ciosem i od razy wyremontować oficynę – mówi Wojciech Korona, zarządca budynku przy ul. Kochanowskiego. Taki remont mógłby zająć ok. 2 lat. Na razie nie wiadomo kiedy ruszą prace. Dużo zależy od tego czy pomysł spodoba się konserwatorowi zabytków.


Tagi:

Komentarze

  1. Joanna 18 grudnia, 2017 at 7:10 pm - Reply

    Oby więcej takich remontów .

  2. hihi 18 grudnia, 2017 at 11:20 am - Reply

    jesli w srodku powstala winda tzn. ze to juz nie jest kamienica dla ludzi tylko dla firm 🙂

Dodaj komentarz

*
*