Reklama

Kolejki przed NBP po monety z III Powstaniem Śląskim

Redakcja
Długa kolejka ustawiła się dziś rano przez katowickim oddziałem Narodowego Banku Polskiego. Powodem był początek sprzedaży dwóch okolicznościowych monet, które zostały wybite z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego.

15 kwietnia NBP wprowadził do obiegu złotą monetę o nominale 200 zł i srebrną o nominale 10 zł. Obydwie upamiętniają 100. rocznicę III Powstania Śląskiego.

Na rewersach monet umieszczono sylwetki dwóch powstańców, którzy obsługują zdobyczny niemiecki ciężki karabin maszynowy Maxim wz. 1908. Na monecie złotej, obok walczących, zaprezentowano sztandar powstańczy z napisem „Tobie Polsko” i wizerunkiem orła powstańczego. Na monecie srebrnej orzeł powstańczy znajduje się nad wizerunkami powstańców.

Złota moneta została wyemitowana w nakładzie do 1500 sztuk i można ją kupić w cenie 3 600 zł. Nakład srebrnej monety to 12 000 sztuk, a cena – 160 zł. Monety były dostępne w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner. Piszemy były, bo już z samego rana wszystkie dostępne przez internet srebrne monety zostały wykupione. Dostępne są natomiast jeszcze złote monety.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*