Reklama

Kierowcy stali w korkach, a prezydent Sosnowca przyjechał do Katowic pociągiem. Szkoda, że to wyjątek

Redakcja
Zamiast samochodem prezydent Sosnowca przyjechał we wtorek do centrum Katowic pociągiem. Zapowiada, że to nie była jednorazowa odmiana i poleca taki sposób na podróż z Zagłębia na Śląsk.

We wtorek na drogach w Katowicach było źle lub bardzo źle. Pierwszego dnia remontu na wiadukcie nad ul. Porcelanową korkowała się nie tylko droga krajowa nr 86. Zatłoczone były praktycznie wszystkie drogi dojazdowe do centrum Katowic. Zwłaszcza od południa i wschodu trudno było dostać się do Katowic. Nawet poza godzinami szczytu korek na S86, czyli drodze łączącej Sosnowiec i Katowice, zaczynał się praktycznie na granicy miast. Ominął go prezydent Sosnowca. Arkadiusz Chęciński rano musiał dojechać do Katowic na spotkanie w siedzibie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pojechał pociągiem Kolei Śląskich, który wprawdzie był spóźniony, ale i tak pozwolił na znacznie szybsze dotarcie do Katowic niż samochód. Jak przyznaje prezydent Sosnowca, gdyby nie korki, wybrałby auto. Tak jak robił to do tej pory. – Oceniłem, że nie jestem w stanie na nasze zebranie do GZM-u dotrzeć na czas tradycyjnie samochodem – mówi Chęciński. Cała podróż, wraz z drogą na ul. Barbary zajęła mu 30 minut. Uważa, że to jedyne rozsądne wyjście w przypadku utrudnień na drogach, aby w korku nie stać. – Nie ma innego rozwiązania, bo samochodów, niestety, przybywa. Dróg już nawet nie jesteśmy chyba w stanie budować więcej – mówi prezydent Sosnowca.

Zapowiada, że przesiadka z samochodu na pociąg nie była tylko incydentem i w przyszłości ponownie wybierze się na spotkanie w GZM w ten sposób.

KOMENTARZ

Bardzo dobrze, że prezydent Sosnowca pokazał jak do pracy (posiedzenie GZM to część jego pracy) pojechał pociągiem. Niedobrze, że zarówno on, jak i koledzy po fachu są tak bardzo przywiązani do samochodu.

Pamiętam jak na jedną z konferencji prasowych prezydent Katowic Marcin Krupa przyjechał elektryczną hulajnogą, a na inną – tramwajem. Zdarzało się też, że inni prezydenci czy burmistrzowie pokazywali się na rowerach i nie były to tylko podróże rekreacyjne.

Problem w tym, że to wszystko incydenty. Coś nienormalnego, coś co niemalże wzbudza sensację. Prezydent dużego miasta w pociągu. Prezydent na hulajnodze czy w tramwaju. To pokazuje myślenie nie tylko szefów miast, ale przede wszystkim samych mieszkańców. Przecież nie byłoby aż takich korków na drogach dojazdowych do Katowic, gdyby ludzie uważali podróż pociągiem, tramwajem, autobusem czy rowerem za coś normalnego i zwyczajnego. Bo to przecież jest normalne.

Prezydenci powinni wykorzystywać swoją popularność, żeby zmieniać mentalność mieszkańców metropolii. Przecież nie dlatego ktoś jedzie pociągiem, bo nie stać go na samochód. Nie dlatego wybiera tramwaj, bo jest studentem czy emerytem (bo przecież tylko te dwie grupy jeżdżą komunikacją publiczną, prawda?).

Bardzo bym chciał, żeby prezydent Sosnowca regularnie zaczął dojeżdżać do Katowic pociągiem. Bardzo bym chciał, żeby prezydent Chorzowa wsiadł od czasu do czasu w tramwaj i przyjechał nim do Katowic. Bardzo bym chciał, żeby prezydent Tychów skorzystał ze stworzonej przez siebie możliwości zostawienia samochodu na parkingu i pojechał Kolejami Śląskimi do Katowic. Bardzo bym chciał, żeby każdy prezydent, burmistrz czy wójt skorzystał z centrum przesiadkowego, które z taką pompą otwierał.

Nie jestem populistą. Nie chodzi o to, żeby nagle prezydenci i burmistrzowie zamienili służbowy samochód z kierowcą na komunikacją publiczną czy rower. Często w ciągu dnia muszą szybko przemieścić się w kilka miejsc i bez auta byłoby to trudne. Kiedy jednak mają do pokonania podróż z punktu A do puntu B, a te punkty są blisko dworców i przystanków, nie widzę powodu, żeby nie korzystali z transportu zbiorowego. Przy okazji może dostrzegą coś, co pasażerowie komunikacji publicznej dostrzegają na co dzień: nie zawsze dobrze ułożone rozkłady jazdy, brak możliwości intuicyjnego zakupu biletu, długi czas przejazdu autobusu, który okrąża kilka osiedli, tramwaje bez niskiej podłogi czy brak sensownego skomunikowania dwóch czy trzech środków transportu.

Jestem przekonany, że takie osobiste doświadczenie będzie miało zdecydowanie większy wpływ na ich późniejsze decyzje w sprawie komunikacji niż tabelki, wykresu i stosy innych dokumentów.

P S. Prezydent Austrii już dwa razy przyjechał do Katowic pociągiem. Nikogo nie dziwi w Holandii czy Danii, że nawet premier i ministrowie przyjeżdżają tam do pracy rowerem. Dla nas to ciągle szok. Pora jednak przestać się dziwić. Panowie i panie rządzący miastami i mniejszymi gminami, zostawcie czasem samochód w garażu. Wasi wyborcy na pewno to zauważą i na pewno was z tego powodu nie skrytykują.

Grzegorz Żądło


Tagi:

Komentarze

 1. Irek 4 listopada, 2021 at 2:32 pm - Reply

  Może i bym dojeżdżał ale ja mając 14 km z piekar do Chorzowa jadę ok 10-15 min a komunikacja niestety 1.5 godzCzyli mając do pracy na 6 muszę wyjechać ok 4.30 oczywiście przesiadka 1 albo 2 i jeszcze zero synchronizacji autobusów w siemianowicach lub Bytomiu.Co mi doradzi pań prezydent

  • P Śl 17 listopada, 2021 at 9:11 pm Reply

   14 km w 10-15 minut?

  • kokogut 5 listopada, 2021 at 2:53 pm Reply

   Doradzi jeździj hulajnogą nieelektryczną. Zawoż po drodzę hulajnogą dzieci do szkoły, zrób zakupy w drodze powrotnej hulajnogą, załatw po drodze sprawę w urzędzie. 40 km hulajnogą w śniegu, błocie, przy minus 20 da się przejechać. Skoro da się system energetyczny oprzeć o solary. Skoro da się głosować na POzera w Sosnowcu.

 2. Dred 4 listopada, 2021 at 2:01 pm - Reply

  ….pan Prezydent zakorkował swoje miasto na Zagórzu. Coś dodać?

 3. Sławek 4 listopada, 2021 at 12:06 pm - Reply

  Samochodów przybywa ale w Sosnowcu pan prezydent (tfu!) robi wszystko by obrzydzić ich używanie. Buspasy dla 5-7 autobusów przejeżdżających na godzinę! Ronda ze zwężeniami z 2 do 1 pasa. Kiedyś można było z Zagórza do centrum przejechać w 5 minut. Teraz jak zajmie to 20-30 to można mówić o szczęściu.
  Niech wyp***a do Katowic. Nam taki prezydent nie jest potrzebny!

 4. P Śl 4 listopada, 2021 at 7:22 am - Reply

  Od połowy grudnia wschodni Sosnowiec będzie miał ciekawą ofertę kolejową, bo pojedzie więcej pociągów i inaczej od Sławkowa do Katowic. Oferta nie rzuca na kolana, ale dla części osób może być atrakcyjna, szczególnie jak ktoś pracuje 8-16 w Katowicach. Pociągi będą przyjeżdżać m.in. 5:30, 6:34, 7:06,33 a wracać bodajże 14:25 15:xx, 16:22,53.

  • Piotr 4 listopada, 2021 at 8:23 am Reply

   Już dzisiaj wszyscy (!!) muszą pracować nad zwiększeniem liczby pociągów z miast GZM do Katowic.
   Za rok będzie już trwało zasiedlanie KTW 2 i Global Office Park.
   Pamiętajcie szanowni kierowcy – pracownicy, to UM Katowice pozwolił na budowę i oddania w przyszłym roku do użytku, około 3 tysięcy miejsc parkingowych w centrum (!!). Budowa kolejnych, około 3 tysięcy miejsc parkingowych, ruszy w latach 2022 – 2023.
   Dodajcie to tego około 3 tysiące nowych mieszkań, które powstaną w centrum (!!) w latach 2021 – 24 a część ich mieszkańców również wyjedzie samochodami na drogi centrum…
   Na obrzeżach centrum, również buduje się biurowce, które wygenerują ruch samochodów jadących DTŚ lub drogami towarzyszącymi, prowadzącymi do centrum.
   Jak długo jeszcze, UM Katowice zamierza z rękami w kieszeniach zaklinać rzeczywistość, przyglądając się biernie temu na co dał swoje błogosławieństwo…
   Wszyscy wiemy że nie rozbudujemy DTŚ i dróg towarzyszących, ale przebudować je można i należy !!!!!!
   Każde, nawet najdrobniejsze zwiększenie plynnosci/przepustowości będzie bezcenne, ponieważ stworzy ruch domina, w jedną lub drugą stronę…
   Przebudowa !! Przebudowa !! I jeszcze raz przebudowa… !!!!!!!!!
   Musi wreszcie do Was dotrzeć, że te parkingi nie będą stały puste…

   • P Śl 4 listopada, 2021 at 10:56 am Reply

    Debil!! Debil!! i jeszcze raz debil… !!!!!!!!

    • kokogut 5 listopada, 2021 at 11:54 am Reply

     uwaga agresywny ekoterrorysta. Trafisz kiedyś do RTLu. Rybnik Toszek Lubiniec.

     • P Śl 17 listopada, 2021 at 10:57 am Reply

      haha, ekoterrorysta, a gdzie ja gdziekolwiek podnoszę przy tym jakieś kwestie ekologii? Lecz się, znaczy wracaj do psychiatryka, bo masz tam kartę stałego klienta.

    • Piotr 4 listopada, 2021 at 12:27 pm Reply

     Panie redaktorze, od kiedy tolerujecie i puszczacie tak prostackie inwektywy ??
     Ale OK…. 😉
     Ten człowiek, jest zbyt prosty aby się wysłowić i zdefiniować co “debilnego” było w moim wpisie ?

     • P Śl 17 listopada, 2021 at 10:54 am Reply

      Tylko potwierdzasz moją tezę, że największe prymitywne prostactwo zawsze ma najwięcej do powiedzenia o kulturze. Nawet tutaj już kogoś obsrałeś “Dotarło czy krąży w pustce pomiędzy uszami…;)”

      • Piotr 17 listopada, 2021 at 3:48 pm Reply

       Nie nazwałem nikogo debilem, chociaż ty na to określenie zasługujesz wyjątkowo… 😉 No bo jak określić człowieka, który twierdzi że autobusy stojące na światłach, niszczą asfalt 😉 Prostackie myślenie, w każdym aspekcie… Zabrakło ci logicznych argumentów, więc jedyne co potrafisz to walić na oślep w prostacki sposób !!

    • Piotr 4 listopada, 2021 at 12:01 pm Reply

     To już wiemy, nie musisz się przedstawiać…

 5. keks 4 listopada, 2021 at 12:35 am - Reply

  Nic innego nie wymyśli. Raz w życiu pokazać się w pociągu do kamery, żeby bezmyślne lemingi połknęły propagandę. Poza tym więcej nie wsiądzie w pociąg czy autobus. Nie musi i tak na niego zagłosują.

 6. Mirek 3 listopada, 2021 at 10:30 pm - Reply

  Chyba ktoś zapomina o pandemii. Obecnie samochód to po prostu bezpieczeństwo. Poza tym wystarczy mieć dobrą. Nawigację a najlepiej dwie dla porównania i wyboru najlepszej trasy

  • Kora 4 listopada, 2021 at 8:38 am Reply

   O środowisku też ktoś zapomina ! Bez auta przeżyjesz (nawet w pandemii,bo jest szczepionka) ale bez powietrza ,to już napewno nie !

 7. Winry 3 listopada, 2021 at 9:56 pm - Reply

  Jeżdżę pociągiem z Tychów, dojazd szybki, ale
  po pierwsze do pociągu ciężko wejść tyle osób, a później z dworca ilość autobusów to też nie rewelacja

 8. Endi 3 listopada, 2021 at 9:37 pm - Reply

  Ale sensacja ! Zakorkował miasto, wciesneli mu buspasy to teraz sam po nich niech sobie jeździ, a no tak jie koze łamać przepisów to nich stoi w korkach.

  • Sebastian 4 listopada, 2021 at 7:17 am Reply

   Prezydent Sosnowca zakorkował Katowice? Nie wiedziałem, że prezydent Sosnowca odpowiada za remont wiaduktu w Katowicach. Ciekawe,.. ciekawe..

 9. Lukas 3 listopada, 2021 at 7:52 pm - Reply

  Obecne korki, czy to na DK 86 czy w tunelu, albo np Kościuszki wynikają po części z tego że ludzie mają dość niewydolnej i drogiej komunikacji publicznej. Aktualnie nic nie da się tym zrobić bo komunikacją zarządza metropolia, a tam dogadać się mają ciężko. Dlatego mieszkańcy zamiast na komunikację która jest źle rozplanowana – autobusy wycieczkowe które jadą nieraz godzinę z miejsc oddalonych o 11 km, ma bezsensownie położone centra przesiadkowe, czy w końcu drogie bilety, kupią najtańszy samochód i będą nim dojeżdżać do pracy. Popatrzcie na Jaworzno które nie jest w Metropolii a gdzie bilet roczny na całą ich sieć kosztuje 240 zł. Da się? Da się. A co ma do zaproponowania Metrpolia… 30 dniowy bilet na całą sieć 159 zł..Nie dziwi się że mieszkańcy Mysłowic kupują bilety z PKM Jaworzno, bo dojadą do Katowic za ułamek tego co zapłaciliby w Metropolii.
  Sami na to zapracowaliśmy, a rozwiązania dalej nie widać.

  • Piotr 3 listopada, 2021 at 9:01 pm Reply

   Masz absolutną rację !!
   Tylko żal cztery litery ściska, ponieważ Jaworzno z racji olbrzymich podatków płynących z Tauronu, nie przystąpiło do GZM.
   Troszke więcej w korycie i już się nie kolegujemy…
   Ale chcieliby abyśmy wspólnymi siłami pociągnęli do nich DTŚ… 😉
   O autobusach pośpiesznych z GZM nie wjeżdżających na dworzec autobusowy pod PKP, nawet już się nie rozpisuje !!
   Jeżeli mieszkańcy GZM, nadal będą musieli biegać po Katowicach w deszczu i śniegu, aby przesiąść się na autobus do swojej dzielnicy/miejsca pracy, to tak szybko z aut nie zrezygnują…
   Takie bystrzaki są z naszych zuchów w GZM 😉

 10. Krzysztof 3 listopada, 2021 at 7:22 pm - Reply

  No coz trzeba do Francuka pisac o Santo Subito dla Prezydenta Sosnowca i calego Zaglebia!!

 11. Piotr 3 listopada, 2021 at 3:36 pm - Reply

  Informacja dla radosnych Pisuardesow….
  Jakie Elyty z PiSu, przyjechały cugiem do pracy w Urzędzie Wojewódzkim itd. ?
  No jakie… 😉

  • Robol 4 listopada, 2021 at 10:29 am Reply

   Prezydent Sosnowca to platforma Doucz się

   • Piotr 4 listopada, 2021 at 12:57 pm Reply

    To ty się doucz Robił… 😉
    Skąd oni was biorą ?
    Naprawdę nie potrafisz tego ogarnąć, że odpowiedziałem na głosy krytyki wyznawców PiSu, że jeżeli nie odpowiada im, że facet z PO, dojechał pociągiem do Katowic, to niech wymienią chociażby jednego znanego polityka z PiSu, który również dojechał pociągiem… Dotarło czy krąży w pustce pomiędzy uszami…;)

    • kokogut 5 listopada, 2021 at 11:48 am Reply

     713 razy latał Borusewicz z PO wyprowadzać psa z Warszawy do Gdańska w latach 2007 – 2013 Kto to jeszcze pamięta.
     https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-se-marszalek-latal-do-gdanska-wyprowadzac-psa,nId,949575
     Nie ma takich w Pisie. I nie ma też takich któzy udają i na jeden dzień przesiadają sięna pociąg pod publikę.
     Urszula von der leyen z Bratysławy do Wiednia leciała prywatnym odrzutowcem 50 km na konferencję o ekologii. Cóż lewicy pustkę wypełniła ideologia. Możesz tylko patrzeć jak prowadzą świat na dno.

 12. keks 3 listopada, 2021 at 2:43 pm - Reply

  Zwykły populizm w wydanie Platfusów. Ludzie są przywiązani do samochodu bo to normalne, nienormalne jest że prezydent udaje że jest inaczej. Samochód jest wygodny, zdrowy, ciepły, bardziej suchy, w samochodzie odpoczywam, w autobusie meczę się z przesiadkami wisząc na rurce. A gdy zamkniecie centrum Katowic dla samochodów to ludzie poszukają sobie pracy w centrum Chorzowa. Może darmowa komunikacja lub darmowe centrum przesiadkowe by wielu ludzi skłoniło do zmiany przyzwyczajeń. Zróbcie na próbę miesiąc bez biletu i zobaczcie ilu się przesiądzie.

  • Łukasz Kądziołka 3 listopada, 2021 at 2:49 pm Reply

   Teraz już pojąłem te wczorajsze korki w Katowicach. Tysiące ludzi wybrało wczoraj tę formę odpoczynku. Dzięki długim korkom mieli więcej czasu na regenerację.

   • Wicek 4 listopada, 2021 at 3:57 pm Reply

    Do urzędu miejskiego Sosnowcu przyjeżdżam raz może dwa razy w roku. Znalezienie miejsca na parkingu przed urzędem miejskim graniczy z cudem. Prawdopodobnie parkują tam pracownicy urzędu miejskiego przyjeżdżający do pracy własnymi samochodami. Może pan prezydent Chęciński od czasu do czasu wyjrzał by przez okno i zrobił porządek przed swoim urządem.

 13. Szczypta radochy 3 listopada, 2021 at 1:39 pm - Reply

  Do Katowic pociągiem ale z powrotem już pewnie czekał na niego służbowy samochód. I żeby nie było – parafrazując znanego klasyka z PO – to nie jest populizm !!

 14. Zbuyszko 3 listopada, 2021 at 12:49 pm - Reply

  Ot POpulizm w najgorszym wykonaniu.

Dodaj komentarz

*
*