Reklama

Kierowcy dostali kilkadziesiąt mandatów za zieloną strzałkę

Łukasz Kądziołka
Sygnalizacja świetlna nie zawsze jest tak czytelna jak się wydaje. Chociaż zielona strzałka ma zwykle usprawniać jazdę, to niektórym sprawiła wczoraj kłopot. W kilka godzin kierowcy dostali kilkadziesiąt mandatów na skrzyżowaniu w centrum Katowic.

W ul. Szkolną można skręcić z ul. Warszawskiej z obydwu pasów. Jednak nie wszyscy mogą skręcać równocześnie. Pierwszeństwo mają ci na prawym pasie, bo sygnalizacja świetlna jest w tym miejscu wyposażona w zielone strzałki. Jedna znajduje na słupie przy prawym pasie, a druga nad nim. Ta ostatnia jest tu kluczowa, ponieważ oznacza, że strzałki dotyczą tylko prawego pasa. Okazuje się, że nie wszyscy o tym wiedzą i skręcają z lewego pasa jak tylko strzałki się zapalą.

Kierowcy, jadący lewym pasem, mogli być zaskoczeni. Funkcjonariusze policji i straży miejskiej, między godziną 9 a 13, ustawili się tuż za skrzyżowaniem i tam czekali na tych, którzy przejechali przez nie niezgodnie z prawem. Efekt to 43 mandaty. Część z nich za niezatrzymanie się przed strzałką, a część za niestosowanie się do sygnalizacji. Pierwsze wykroczenie to 100 zł mandatu i 1 punkt karny, drugie od 300 do 500 zł mandatu i aż 6 punktów. Podobną akcję policja przeprowadziła w lutym na ul. Francuskiej.


Tagi:

Komentarze

 1. Katowiczanin 29 października, 2017 at 11:10 am - Reply

  Wiec należy usunąć tę strzałkę , skoro jest to tylko pas do jazdy w prawo, to po cholerę komplikować. W szczególności, że jest to strzałka kompletnie nie widoczna i tylko katowiczanie o niej wiedzą i pamiętają. A jak przyjezdny na niej stoi , to inni trąbią i powoduje to dezorientacje. Jak widac w tym kraju zamiast ułatwiać , to gnoje karają .

 2. Adamek 4 marca, 2017 at 7:34 pm - Reply

  Po pierwsze: Nawet na zdjęciu do artykułu można dostrzec, że strzałka jest jedynie przy grupie sygnałowej nad pasem prawym (sygnalizator S-2) Wszyscy przejeżdżając na zielonej strzałce 'jadą’ na czerwonym świetle – tym świetle 'na słupie’-na chodniku – ponieważ są to sygnalizatory S-1 ( chociaż nad pasem prawym jest umieszczony niezgodnie z przepisami sygnalizator S-2- ten ze strzałką). Prawo mówi, że (ostatnie zdanie jest kluczowe):

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY (1) z dnia 3 lipca 2003 r.
  w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach
  6.2.1.3.

  Stosowanie sygnału dopuszczającego skręcanie w kierunku wskazanym strzałką
  Sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką, wyświetlany przez sygnalizator S-2, stosuje się, jeżeli w czasie, gdy nadawany jest sygnał czerwony ogólny, istnieje możliwość ruchu pojazdów skręcających w prawo lub w lewo, pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i pojazdom, dla których wyświetlany jest w tym czasie sygnał zielony. Sygnału tego nie wolno stosować, gdy do jazdy w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazanym strzałką przeznaczone są dwa lub więcej pasów ruchu.

  Po drugie: A teraz można rozpocząć tyradę o praworządności w Polszy 🙂 God bless You i Dura lex sedes

 3. Radko 4 marca, 2017 at 2:02 pm - Reply

  Istne łojenie kasy od ludzi. Wiedzą gdzie się ustawić. Łatwy zarobek w kilka godzin

 4. Intruder 4 marca, 2017 at 11:25 am - Reply

  Czy może ktoś wyjaśnić jak zatem należy zachować się jadąc lewym pasem z intencją skrętu w prawo przy zielonym świetle?

  • Taki tam 4 marca, 2017 at 12:26 pm Reply

   Jadąc lewym pasem nie obowiązuje Cię strzałka bo jest tylko nad prawym pasem.
   Masz zielone- jedziesz
   Nie? To nie

 5. sławem 3 marca, 2017 at 6:11 pm - Reply

  powinni jeszcze dawać mandaty tym idiotom którzy myślą że zielona strzałka upoważnia ich do przejazdu pasami przed pieszym

 6. Ecik 3 marca, 2017 at 10:01 am - Reply

  Stoją co piątek o 15:30
  #potwierdzone info

Dodaj komentarz

*
*