Reklama

Katowicki dworzec ma nowego patrona. Będzie uroczyste nadanie imienia

Redakcja
Katowicki dworzec ma nowego patrona. Jeszcze nieoficjalnie, bo uroczystość dopiero się odbędzie, ale na elewacji przy wejściu do hali można zobaczyć już rzeźbę z podpisem.

Kraków Główny ma Józefa Piłsudskiego, Warszawa Wschodnia – Romana Dmowskiego, a Warszawa Centralna – Stanisława Moniuszkę. Teraz Katowice będą miały Konstantego Wolnego. Od wczoraj widać poruszenie wokół głównego wejścia do hali dworca kolejowego w Katowicach. Nie chodzi o wzmożony ruch podróżnych związany z okresem wakacyjnym. Ekipy sprzątające czyszczą całe otoczenie wejścia. Wczoraj zawisła tam rzeźba z podpisem. To nowy patron dworca w Katowicach. Jak głosi napis: “Dworzec Katowice imienia Konstantego Wolnego, marszałka Sejmu Śląskiego”. W czwartek, 15 lipca, ma się odbyć uroczystość nadania imienia. Będzie to czwarty dworzec w Polsce z patronem.

Konstanty Wolny urodził się 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie koło Mikołowa. Był pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego. Zaangażowany w akcję plebiscytową oraz przygotowanie powstań śląskich. W III Powstaniu Śląskim był zastępcą Wojciecha Korfantego. W 1922 r., po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski, Wolny został wybrany Marszałkiem Sejmu Śląskiego.


Tagi:

Komentarze

 1. Trudka 3 lipca, 2023 at 10:09 am - Reply

  Wystraszyłam się,ze spiesza się przed wyborami i urządza hucpę z imieniem niesłusznie zasłużonego Lecha Kaczyńskiego!
  Taki Kim Ir Sen PISowski.

 2. Piotr 14 lipca, 2021 at 9:03 pm - Reply

  To podwójnie dobrze.
  Mam nadzieję, że teraz u stóp Pana Marszałka nie będzie leżało tyle petow na schodach…
  Niech sobie ludzie palą skoro muszą, ale przy bocznym wyjściu a nie od frontu.

 3. mirekk 14 lipca, 2021 at 12:23 pm - Reply

  No, nareszcie! Bez patrona dworzec był taki mały, ciasny i brudny. Teraz będzie dużo lepiej!

Dodaj komentarz

*
*