Reklama

Katowice na jeden rok zostaną miastem nauki

Ł. K.
Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Dzisiaj oficjalnie ogłoszona została decyzja Stowarzyszenia EuroScience. Na razie Katowice zapłaciły kilkaset tysięcy złotych na licencję, dzięki której miasto będzie mogło zorganizować międzynarodową imprezę. 

Starania o przyznanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki zakończyły się wyborem Katowic. Dzisiaj o tym sukcesie mówili liczni mówcy podczas konferencji prasowej w budynku CINiBA w Katowicach. – Otrzymaliśmy to, o co wspólnie staraliśmy się. Tak od razu przychodzi mi do głowy: „co teraz?”. Otwierać szampany czy płakać? Dlaczego płakać? Bo ja wiem jakie to jest obciążenie. Przed nami wielka praca do wykonania – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic. Sukcesu pogratulował miastu i zaangażowanym uczelniom premier Mateusz Morawiecki. Katowice mają dzięki temu stać się nieformalną stolicą europejskiej nauki na rok, dokładnie w 2024 roku. – Obrazowo można by to porównać do tego gdybyśmy dostali prawo do organizacji Europejskich Igrzysk Naukowych z tym, że będą one trwały cały rok – powiedział prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 jest przyznawany przez Stowarzyszenie EuroScience co dwa lata. Na przyszły rok tytuł ten otrzymała holenderska Lejda, a w poprzednich latach takim tytułem mogły pochwalić się m.in. Triest we Włoszech czy francuska Tuluza. Nie wiadomo z kim Katowice wygrały rywalizację o tytuł w 2024 roku, bo konkurs ofert jest zamknięty. Jednym z kryteriów branych pod uwagę przy wyborze Katowic była gotowość do organizacji konferencji towarzyszącej imprezie EuroScience Open Forum 2022 w Lejdzie. – Przygotowanie tego wydarzenia niesie za sobą obok kosztów organizacji konferencji także opłatę licencyjną. Dlatego wnioskuje się o zabezpieczenie w budżecie miasta kwoty w wysokości 240 000 zł (50 000 euro) – informował nas w listopadzie urząd miasta.

Otrzymanie tytułu wiąże się z organizacją konferencji EuroScience Open Forum 2024 poświęconej badaniom naukowym i innowacjom, w której ma wziąć udział około 10 tys. osób. Poza tym w 2024 roku wszyscy partnerzy, którzy brali udział w staraniach o tytuł, mają zorganizować szereg wydarzeń popularnonaukowych na terenie regionu oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także w wybranych miastach sąsiadujących z województwem śląskim.


Tagi:

Komentarze

 1. Grucha 23 grudnia, 2021 at 8:44 pm - Reply

  Wielki sukces kupiony za 50 tys. euro

 2. Aa 23 grudnia, 2021 at 1:44 pm - Reply

  Katowice mogą zostać stolicą betonu i syfu ale na pewno nie nauki !!!!to miasto umiera od 20 lat za uszoka i teraz Krupy !!!

 3. ansia 22 grudnia, 2021 at 9:17 pm - Reply

  Nie oszukujmy się Katowice nie są i ani przez chwilę nie będą miastem nauki.

  • katosik 23 grudnia, 2021 at 4:39 pm Reply

   Sosnowiec za to jest miastem nauki. W Katowicach jest:
   Uniwersytet Śląski
   Uniwersytet Ekonomiczny
   Politechnika Śląska
   Śląski Uniwersytet Medyczny
   Akademia Muzyczna
   Akademia Wychowania Fizycznego
   Niektóre wydziały są najlepsze w kraju.
   A co macie w Sosnowcu?

Dodaj komentarz

*
*