Reklama

Katowice uhonorowały Kazimierza Kutza i prof. Józefa Świdra

Redakcja
W Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim zostały odsłonięte popiersia kolejnych twórców związanych z Katowicami. W tym roku tym wyróżnieniem uhonorowani zostali Kazimierz Kutz i Józef Świder.

W Katowicach co roku organizowany jest plebiscyt, w którym mieszkańcy głosują na twórcę, który powinien mieć swoje popiersie na pl. Grunwaldzkim. Spośród trzech osób, które otrzymują największą liczbę głosów, prezydent Katowic wybiera jedną.

W tegorocznym głosowaniu wzięło udział ponad 4,5 osób. 41% z nich wskazało na prof. Józefa Świdra. To kompozytor i pedagog muzyczny, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Prezydent Katowic zdecydował, że w tym roku w galerii stanie też drugie popiersie, Kazimierza Kutza. Zarówno w roku 2020, jak i w tym znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów.

W ubiegłym roku z uwagi na rozpoczynającą się epidemię plebiscyt nie został rozstrzygnięty.

Popiersia prof. Świdra i Kazimierza Kutza zostały odsłonięte w piątek, przy okazji obchodów 156. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

Na pl. Grunwaldzkim w poprzednich latach odsłonięte zostały popiersia Antoniego Halora, Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Duda-Gracza, Henryka M. Góreckiego, Wojciecha Kilara, Jan Skrzeka, Teofila Ociepki, Karola Stryi, Pawła Stellera, Stanisława Ligonia, Aleksandry Śląskiej, Stanisława Hadyny, Bogumiła Kobieli, Alfreda Szklarskiego, Adolfa Dygacza, Tadeusza Kijonki.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*