Reklama

Katowice przeciwko ministrowi Czarnkowi. Na Rynku odbędzie się manifestacja pod hasłem „Wolna Szkoła”

Ł. K.
Manifestacja przeciwko nowym przepisom i ministrowi edukacji w Katowicach. Główny cel to odwołanie Przemysława Czarna i zatrzymanie planowanych przez niego zmian.

Szkoła wolna od polityki. To główne założenie ogólnopolskiego protestu, który teraz z sieci przeniesie się na ulice. Powodem do wyjścia przeciwników ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka są pomysły zmian w szkołach. – Celem protestu jest odwołanie ministra Czarnka, ale też pokazanie, że nie zgadzamy się na szerzenie języka nienawiści i przemocy w oświacie. Nie zgadzamy się na jakąkolwiek indoktrynację. Chcemy rzetelnej edukacji wolnej od fundamentalistycznych, prawicowych pomysłów – mówi Wojciech Ferdyn, koordynator regionalny Młodej Lewicy na Śląsku.
Nowe przepisy w szkołach mają m.in. zwiększyć rolę kuratoriów. To sprawi, że będą one mogły w sposób arbitralny odwoływać dyrektorów szkół. Decyzja o tym kto będzie kierował szkołą będzie w większym niż obecnie stopniu zależała od kuratorów, którzy są powoływani przez ministra. Kolejny pomysł to ograniczenie dostępu do dodatkowych zajęć. Tu również konieczna będzie decyzja miejscowego kuratorium. Bez jego zgody zajęcia na terenie szkoły nie będą mogły się odbywać. Jak czytamy w apelu Amnesty International ws. obrony szkół, „proponowane zmiany mogą prowadzić do upolitycznienia szkół, ograniczenia roli samorządów lokalnych oraz stanowią zagrożenie dla pluralizmu poglądów„.

Manifestacja pod nazwą „WolnaSzkoła – Katowice przeciwko Czarnkowi!” odbędzie się w czwartek, 14 października, o godz. 18.00.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*