Reklama

Jurand Jarecki, legenda katowickiej architektury, skończył 90 lat

Grzegorz Żądło
Dokładnie 90 lat temu urodził się Jurand Jarecki. To jak wyglądają obecnie Katowice, to w dużej mierze jego zasługa. Był projektantem lub współprojektantem takich budynków jak Zenit, Skarbek, kino Kosmos, Biblioteka Śląska czy osiedle Paderewskiego. Wprawdzie urodził się w Krakowie, ale większość swojego życia spędził w Katowicach.

Na Górny Śląsk przyjechał w 1957 roku z Zakopanego, gdzie spędził młodość, po tym jak rodzice przeprowadzili się tam z Krakowa. Przyjechał tu po  studiach na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Karierę zawodową rozpoczął w Biurze Projektów Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt” Katowice, w którym pracował do roku 1990. Jednym z jego pierwszych projektów był Dom Handlowy „Zenit”. Pracował nad nim z Mieczysławem Królem. Dziesięć lat później powstał Spółdzielczy Dom Handlowy „Skarbek”, którego nowoczesna wówczas forma to także dzieło Jareckiego. Zresztą, ślady jego talentu i pracy do dzisiaj można odnaleźć w centrum Katowic. To m.in. dom mieszkalny Heperowiec i aleja Korfantego. Był też współautorem os. Paderewskiego, kina „Kosmos” i biblioteki Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a także pawilonów handlowych przy ul. Chorzowskiej.

Wraz z Markiem Gierlotką i Stanisławem Kwaśniewiczem zaprojektował Bibliotekę Śląską.

Jurand Jarecki był też w przeszłości zapalonym sportowcem, a szczególnie upodobał sobie skoki narciarskie. Projektował zresztą profile skoczni narciarskich m.in. w Zakopane, Szczyrku, Wiśle i Karpaczu.

W swojej twórczości inspirował się słynnym Le Corbusierem, z którym zresztą miał okazję się spotkać podczas pobytu na praktyce we Francji na początku lat 60. XX wieku. Stąd stosowane w projektach nowoczesne rozwiązania, jak ruchome schody, szklana fasada, kurtyny cieplne czy aluminiowe łuski, którymi pokryty został Skarbek.

Jurand Jarecki cały czas mieszka w Katowicach.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*