Reklama

Junior wygląda coraz lepiej i czeka na neon [GALERIA]

Łukasz Kądziołka
Trochę zapomniany, ale dla wielu istotny dom handlowy powoli zaczyna wyglądać tak, jak wiele lat temu. Junior dorobił się już częściowo nowej elewacji, a wkrótce zawiśnie na nim nowy neon. Twórcą budowli jest nieżyjący już autor Superjednostki. Odświeżoną wersję Juniora zaprojektował jego syn.

Mieszkańcy mogą już zobaczyć jak Junior powoli wraca do pierwotnej formy. Budynek z lat 70. zaczyna wyglądać tak, jak dawniej. Obiekt jest trochę zapomniany, ale przypomni o sobie po remoncie. Ten zaczął się we wrześniu. Teraz widać już pierwsze efekty modernizacji elewacji. Od strony ul. Skargi zniknęły rusztowania i odsłonięta została już odnowiona ściana Juniora. Połyskująca warstwa zewnętrzna jest poprzedzielana czarnymi pasami, zgodnie z pierwotnym projektem. Poza tym częściowo wymieniona została na tym etapie stolarka okienna. Prace to jednak nie tylko to, co widać na zewnątrz. Chodzi przede wszystkim o ulepszenie budynku pod względem ogrzewania. Zostały wymienione również grzejniki i docieplono strop.

Remont jeszcze potrwa, ale efekt końcowy można sobie wyobrazić, bo ma być on jak najbliższy oryginałowi. Juniora zaprojektował w latach 60. Mieczysław Król. To zmarły 6 lat temu twórca Superjednostki i wyburzonego kilka lat temu Pałacu Ślubów oraz współautor (razem z Jurandem Jareckim) domu handlowego Zenit. Za projekt tej kompleksowej termomodernizacji odpowiada syn projektanta, Rafał Król. Po remoncie być może również młodsi mieszkańcy Katowic będą traktowali budynek jako punkt orientacyjny. Adres może wprowadzać błąd, bo to ul. Sokolska 31, ale po zakończeniu prac na pewno Junior będzie rzucał się w oczy.

Budynek należący do Społem to już trzeci dom handlowy, po Zenicie i Skarbku, który zostanie gruntownie odświeżony. Zwieńczeniem będzie neon od strony Supersamu. Powróci tu po kilkunastu latach. Elementy służące do montażu już zostały zainstalowane, ale neon na razie jest jeszcze projektowany przez pracownię Raz Dwa z Zabrza. Wszystko powinno być gotowe pod koniec listopada.


Tagi:

Komentarze

  1. Maz 18 października, 2019 at 12:16 pm - Reply

    Pozbyc sie tamtych samochodow i ta przestrzen oddac pieszym…zasadzic rosliny drzewa ..itd

Dodaj komentarz

*
*