Reklama

Jest przetarg na budowę pierwszego centrum przesiadkowego w Katowicach

G. Ż.
W piątek został ogłoszony przetarg na budowę centrum przesiadkowego „Ligota”, które powstanie w rejonie dworca PKP. Wybrany w postępowaniu wykonawca będzie miał rok na zakończenie budowy. Prace zostały wycenione na 13,691 mln zł. Na oferty potencjalnych wykonawców urząd miasta czeka do 10 kwietnia.

Ligota to najmniejsze z planowanych centrów przesiadkowych. „Spotkają” się tu transport samochodowy, komunikacja miejska, kolej i rowery. Powstanie też nowy układ drogowy. Od strony ul. Panewnickiej powstanie rondo. Między nim, a dworcem PKP będą się mieścić przystanki autobusowe. Powstaną dwa zadaszone perony, do wsiadania i wysiadania. Tuż przy dworcu PKP zostanie zbudowane drugie rondo, na którym będą mogły zawracać autobusy jadące z i do Panewnik (i okolic). Będzie tu 56 miejsc dla rowerów i 110 dla samochodów. Parking dla tych ostatnich znajdzie się w południowej części centrum przesiadkowego. Do dyspozycji mieszkańców oddana też będzie strefa Kiss&Ride, z przeznaczeniem dla krótkotrwałego postoju do ok. 3 min. W centrum mają znaleźć się punkty informacji pasażerskiej, tablice systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, a także tzw. urzędomat. Wykonawca ligockiego węzła będzie ponadto zobowiązany do urządzenia zieleni i małej architektury.

Przy wyborze wykonawcy urząd weźmie pod uwagę cenę (60%), doświadczenie (30%) i zadeklarowany czas usunięcia wad w czasie gwarancji (10%).

Węzły przesiadkowe mają działać w ten sposób, że kierowca lub rowerzysta zostawi swój pojazd na parkingu za darmo, na podstawie biletu miesięcznego komunikacji publicznej, a następnie będzie kontynuował podróż tramwajem, autobusem lub pociągiem w kierunku śródmieścia.

Na węzły przesiadkowe w Brynowie, Ligocie i Zawodziu Katowice dostały dofinansowanie w wysokości ponad 120 mln zł (co stanowi 85% kosztów inwestycji).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*