Reklama

Jest pozwolenie na budowę maszyn parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej

Grzegorz Żądło
Kiedy wydane kilkanaście dni temu pozwolenie na budowę maszyn parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej się uprawomocni, w maju powinny rozpocząć się prace budowlane. Tuż przy torach stanie konstrukcja, która pomieści 240 samochodów.

Na ul. Mariackiej Tylnej ma stanąć 20 maszyn parkingowych, na łącznie 240 samochodów. Zostaną zainstalowane w dwóch modułach. W pierwszym znajdzie się 8 maszyn (96 miejsc parkingowych), a w drugim 12 (144).

Maszyny zostaną postawione tuż przy kolejowym murze oporowym. Początkowo PKP PLK nie chciały się zgodzić, żeby stały tak blisko (0,7 m), ale ostatecznie miasto doszło z kolejową spółką do porozumienia.

Inwestycja ma kosztować 19,6 mln zł brutto. Przetarg wygrała firma Grand Andrzej Grygiel z Korzennej. Wykonawca jest odpowiedzialny zarówno za projekt, jak i za dostarczenie sprzętu i prace montażowe.

Pozwolenie na budowę maszyn zostało wydane 28 stycznia 2021 roku, ale nie jest jeszcze prawomocne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem (a przy tej inwestycji mało co idzie zgodnie z planem z powodu m.in. protestów jednej ze wspólnot mieszkaniowych), prace montażowe rozpoczną się w maju. Obejmą też system obsługi, czyli pobór opłat i informacji o zajętości miejsc parkingowych.

Zgodnie z umową, termin zakończenia robót przewidziano na 31.10.2021 r.. Tuż przed rozpoczęciem prac na Mariackiej Tylnej ma się zakończyć kilkukrotnie już przedłużana przebudowa ul. Dworcowej.

​Poza maszynami na ul. Mariackiej Tylnej pozostanie 15 miejsc parkingowych, z których 10 przeznaczonych będzie dla osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu przebudowy ulica na stale stanie się “ślepa”. Wjazd będzie możliwy, jak obecnie, tylko od strony ul. Francuskiej. Na końcu ulicy, w pobliżu ul. Dworcowej, powstanie niewielkie rondo do zawracania.


Tagi:

Komentarze

 1. Andrzej 19 lutego, 2021 at 9:42 am - Reply

  Prezentowana wizualizacja obrazuje tylko bryłę; Ostateczny wygląd będzie opracowany przy udziale Społeczności Lokalnej/ Artystów ,w taki sposób żeby Te Parkingi stanowiły swego rodzaju Wizytówkę- na wzór “Spodka”

 2. heniek 18 lutego, 2021 at 3:29 pm - Reply

  Jednemu nie pasuje że brzydkie, drugiemu, że drogo. Zdecydujcie się ludzie. Nie da się i tanio i ładnie.

 3. Infidel 18 lutego, 2021 at 9:59 am - Reply

  w sumie jest tanie gdyż wychodzi jedyne 8 tyś za jedno miejsce parkingowe

  • AA 18 lutego, 2021 at 1:33 pm Reply

   Chyba pomyliłeś się 🙂
   Jedynie 81 666 zł za jedno miejsce 😉

   8 tysięcy to w Katowicach kosztuje ławka wg cennika miejskiego

 4. Krzysztof 17 lutego, 2021 at 11:07 am - Reply

  I to wszystko za jedyne 20 milionów – Kto bogatemu zabroni !

 5. Grucha 17 lutego, 2021 at 8:35 am - Reply

  Koszty utrzymania i napraw tego dziadostwa będą astronomiczne. No ale przecież na takich zleceniach najlepiej się zarabia, o czym nasza władza dobrze wie

 6. klm 16 lutego, 2021 at 3:53 pm - Reply

  Tylko mnie poraża głupota w postaci stawiania paskudnych miejsc parkingowych w samym centrum miasta?

Dodaj komentarz

*
*