Reklama

Jest plan zagospodarowania dla terenu pomiędzy Mikołowską, Raciborską i Strzelecką. Został tu dopuszczony handel

Komis przy Mikołowskiej
Grzegorz Żądło
Rada miasta uchwaliła dziś miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu pomiędzy ulicami: Raciborską, Strzelecką i Mikołowską. Plan mógł być uchwalony już wiele miesięcy temu, ale do projektu wpłynęły uwagi. W tym ta, po której został dopuszczony w tym miejscu handel.

Teren naprzeciwko kościoła Piotra i Pawła od lat należy do prywatnego właściciela, który obiecywał m.in. budowę biurowców i domów mieszkalnych. Z tych planów nic jednak nie wyszło. Obecnie na dużej części działek pomiędzy Raciborską, Mikołowską i Strzelecką mieści się parking. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie właściciel terenu rozpoczął jakąkolwiek inwestycję.

Miasto przystąpiło do sporządzenia planu, bo istniało ryzyko, że powstanie tu dyskont. Projekt do publicznego wglądu wykładany był dwukrotnie, dlatego procedura trwała dłużej niż planowano. Najistotniejsza uwaga, która została uwzględniona, to ta dotycząca dopuszczenia usług handlu. Urząd zgodził się na zmiany, a radni je zaakceptowali. Nie oznacza to jednak, że pomiędzy Mikołowską, Raciborską i Strzelecką będzie mógł powstać supermarket. Uniemożliwiają to szczegółowe zapisy planu, które mówią, że handel może się mieścić w obiektach, które mają od 4 do 6 kondygnacji (taka została przyjęta wysokość zabudowy dla tego terenu). To oznacza, że nawet dopuszczenie handlu o powierzchni do 2 000 m kw., uniemożliwia powstanie dyskontów. Ponadto w części, w której będą się mogły znaleźć sklepy, został wyznaczony wolny od zabudowy fragment działki na wprost kościoła Piotra i Pawła.

Plan wyznacza też ślad nowej drogi, która łączyłaby ul. Raciborską ze Strzelecką i przebiegałaby mniej więcej pośrodku obszaru objętego MPZP.

W planie nie została uwzględniona stacja benzynowa, która obecnie funkcjonuje przy skrzyżowaniu Mikołowskiej i Raciborskiej. Nie oznacza to jednak, że  musi zostać zlikwidowana. Zapis w planie oznacza jedynie, że po zakończeniu działalności, nie będzie mogła w tym miejscu powstać inna stacja.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*