Reklama

Jest nowy prezes Kolei Śląskich

Aleksander Drzewiecki nie jest już prezesem Kolei Śląskich.

G. Ż.
Od 14 czerwca pełniącym obowiązki prezesa Kolei Śląskich jest Patryk Świrski. Zastąpił na tym stanowisku Aleksandra Drzewieckiego, który jednak pozostaje w spółce jako wiceprezes. Oznacza to, że zarząd KŚ zostanie poszerzony z 3 do 4 osób.

Aleksander Drzewiecki prezesem Kolei Śląskich został w sierpniu 2019 roku. Wygrał konkurs na to stanowisko, który został ogłoszony po rezygnacji w maju 2019 roku Wojciecha Dingesa.

W przeciwieństwie do swojego następcy, Drzewiecki jest „kolejarzem”. Sprawował funkcję dyrektora Oddziału Terenowego Urzędu Transportu Kolejowego w Katowicach. W swojej karierze pracował również jako maszynista pojazdów trakcyjnych, rewident taboru kolejowego oraz biegły sądowy z zakresu transportu szynowego. Jest absolwentem studiów doktoranckich na Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz na Politechnice Śląskiej. Ukończył również studia w Katedrze Transportu Szynowego Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. Jest autorem licznych ekspertyz, opracowań oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych z dziedziny kolejnictwa.

Ze skromnej notki biograficznej Patryka Świrskiego przesłanej przez biuro prasowe Kolei Śląskich wynika, że ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim. Nie wiadomo jednak jakie. W latach 2019-2021 był prezesem Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych. Ostatnio kierował spółką Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój.

Jak podaje biuro prasowe KŚ, w swojej karierze Świrski był w radzie nadzorczej 5 spółek. Współpracował firmami z rynku HORECA oraz IT. „Specjalizuje się w realizacji projektów inwestycyjnych z dofinansowaniem zewnętrznym, pozyskiwaniu środków finansowych z programów krajowych oraz europejskich, a także projektowaniu kampanii rynkowych”.

Świrski został powołany do rady nadzorczej Kolei Śląskich 30 grudnia 2020 roku i został jej wiceprzewodniczącym. W radzie nadzorczej są też m.in. Marcin Krupa, prezydent Katowic i Henryk Drob, który jest prezesem Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Dlaczego doszło do zmiany prezesa w Kolejach Śląskich? Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego nie odpowiedział nam na to pytanie.

Na razie, Patryk Świrski będzie pełniącym obowiązki prezesa zarządu Kolei Śląskich przez 3 miesiące.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*