Reklama

Jest konkurs na koncepcję rozbudowy Planetarium Śląskiego

Grzegorz Żądło
Prawie 100 mln zł mają kosztować prace związane z modernizacją i rozbudową Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Właśnie został ogłoszony konkurs na koncepcję architektoniczną. Chodzi o to, żeby powstała przestrzeń, która umożliwi rozszerzenie działalności edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie astronomii, sejsmologii i meteorologii.

Jury konkursu, w którym zasiadają Lech Motyka i Stefan Janta (dyrektor i wicedyrektor planetarium), Henryk Mercik (członek zarządu woj. śląskiego), Mariusz Cup (UM Chorzów) oraz architekci: Andrzej Bulanda, Piotr Buśko, Piotr Średniawa i Andrzej Grzybowski, będzie oceniać złożone prace według trzech podstawowych kryteriów. Najwięcej punktów (40%) będzie można zdobyć za walory architektoniczne koncepcji, 35% warte będą rozwiązania związane z adaptacją istniejących obiektów, a 25% – koszty ekonomiczne realizacji projektów i ich późniejszego utrzymania.

Planetarium Śląskie ma nie tylko zostać zmodernizowane, ale też rozbudowane i przekształcone w Śląski Park Nauki. Na razie nie wiadomo dokładnie co miałoby się w nim znaleźć. Projektanci mogą opierać się na planie funkcjonalno-użytkowym przygotowanym przez Konior Studio. Tyle że to opracowanie powstało dla innego zakresu zamówienia niż przedmiot konkursu, a urząd marszałkowski swoich oczekiwań nie zdradza.

Ekspozycja jest programem autorskim i jako taki powinien zaskoczyć przyszłych odwiedzających, a nie być przedmiotem dyskusji na forach, co może powodować, że ktoś podbierze pomysły – tłumaczy Michał Sachs, dyrektor wydziału inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego.

Projektanci mogą się zgłaszać do udziału w konkursie do 10 maja. Nagrodą są nie tylko pieniądze (15 tys. zł dla zwycięzców), ale też negocjacje odnośnie zamówienia projektu z wolnej ręki.

Przebudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie i rozszerzenie jego działalności ma kosztować około 90 mln zł. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z budżetu województwa, Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 oraz z kontraktu wojewódzkiego.

Konkurs na koncepcję architektoniczną to dopiero początek. Ma zostać rozstrzygnięty w trzecim kwartale tego roku. Projekt architektoniczno-budowlany i uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest na pierwszy kwartał 2017 roku. Następnie trzeba przeprowadzić formalności z unijnym dofinansowaniem. Dopiero potem będą mogły się rozpocząć prace budowlane, które mają potrwać do połowy 2019 roku. Z kolei realizacja części ekspozycyjnej ma nastąpić pomiędzy połową 2018, a trzecim kwartałem 2020 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*