Reklama

Jest kolejna licytacja czynszów w mieszkaniach komunalnych

Grzegorz Żądło
Urząd miasta wystawił na licytację czynszów sześć mieszkań. Wszystkie mają powyżej 80 m kw. powierzchni i wymagają przeprowadzenia remontu. Nowi najemcy muszą go przeprowadzić na własny koszt. Osoby, które chcą przystąpić do licytacji, muszą wpłacić wadium i legitymować się odpowiednim dochodem.

Wystawione n na licytację czynszów mieszkania mieszczą się w Wełnowcu, Szopienicach, Zawodziu i Załężu. Są w różnym stanie technicznym, ale wszystkie wymagają przeprowadzenia remontu. Mają od 80 do 103 m kw. powierzchni. W każdym z nich  trzeba wykonać nowe ogrzewanie albo wymienić piec węglowy na nowszy. Poza tym do wymiany lub sprawdzenia są inne instalacje. Należy się tez liczyć z odnowieniem ścian czy podłóg.

Do licytacji mogą przystąpić osoby, które osiągają określone w regulaminie dochody. Chętni powinni zarabiać „netto” co najmniej 4500 zł (w gospodarstwie jednoosobowym), 3000 zł na osobę (w gospodarstwie dwuosobowym) i 2000 zł na osobę (gospodarstwo trzyosobowe i większe). Dochód za ostatnie 3 miesiące musi być poświadczony przez zakład pracy lub biuro rachunkowe (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej).

Co ważne, jeśli ktoś nie osiąga dochodów jak te podane wyżej, niekoniecznie musi zostać wykluczony z licytacji. Jeśli na dane mieszkanie wpłynie np. tylko jedna oferta, wówczas komisja przetargowa może ją dopuścić. O ile dochód oferenta nie będzie w znaczący sposób odbiegał od przyjętych minimów.

Zarobki mają też znaczenie w samej licytacji. W regulaminie jest punkt, który mówi, że miesięczne opłaty za lokal (bez mediów) nie mogą przekroczyć 1/3 dochodów w gospodarstwie domowym oferenta. To bardzo ważne. Warto wcześniej wyliczyć sobie tę 1/3, bo jeśli podczas przetargu ktoś wylicytuje kwotę, która przekroczy próg, wówczas miasto nie podpisze z nim umowy najmu, a wpłacone wcześniej wadium przepadnie.

Zwycięzca licytacji podpisuje umowę z miastem na czas nieokreślony. Oznacza to, że jeśli będzie płacił regularnie czynsz i nie będzie np. dewastował lokalu, wówczas może w nim mieszkać jak długo będzie chciał. Miasto przyjmuje, że remont powinien zająć maksymalnie 3 miesiące. W tym czasie zwycięzca licytacji nie płaci czynszu, a jedynie pokrywa koszy zużytych mediów. Jeśli z jakichś powodów remont się przeciągnie, wówczas przez kolejne trzy miesiące trzeba płacić połowę czynszu.

Oglądanie lokali jest możliwe do 15 lutego po wcześniejszym uzgodnieniu z właściwym oddziałem KZGM. Do tego samego dnia chętni powinni złożyć w urzędzie miasta niezbędne dokumenty, w tym potwierdzenie wpłaty wadium w wysokości 2500 zł. Licytacja odbędzie się 21 lutego.

Mieszkania wystawione na licytację czynszów:

ul. Słoneczna 3/1 (parter) – 107,75 m kw. – stawka wyjściowa czynszu za 1 m kw. – 5,52 zł

ul. Wiosny Ludów 81/17 (III piętro) – 80,10 m kw. – 4,39 zł

ul. 1 Maja 7/4 (I piętro) – 94,03 m kw. – 4,84 zł

ul. Gliwicka 87/12 (poddasze) – 83,75 m kw. – 4,84 zł

ul. Gliwicka 95/2 (I piętro) – 97,15 m kw. – 4,95 zł

ul. Gliwicka 96/6 (III piętro) – 103,95 m kw. – 4,39 zł


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*