Reklama

Jerzy Ziętek przedstawił swój program. Wiele obiecuje, ale konkretów brak

Jerzy_Ziętek
Grzegorz Żądło
Jerzy Ziętek jako pierwszy zadeklarował, że będzie kandydował na prezydenta Katowic. Program przedstawił jako jeden z ostatnich. Wśród głównych założeń położenie większego nacisku na dzielnice, darmowa komunikacja i podział Śródmieścia na dwie strefy kulturalno-oświatowe.

Poseł, który kilka tygodni temu wystąpił z Platformy Obywatelskiej, w swojej koncepcji miasta chce postawić na bezpieczeństwo, komunikację i rozwój. Największy nacisk kładzie jednak na dzielnice. Proponuje m.in. przekształcenie Rad Jednostek Pomocniczych w Rady Dzielnic, które miałyby większy budżet i kompetencje. Chce też stworzyć dzielnicowe „ratusze”, które pełniłyby funkcję punktu obsługi mieszkańców. Zapowiada też tworzenie nowych domów kultury. To o tyle dziwne, że w większości katowickich dzielnic takie ośrodki już są.

Centrum miasta Jerzy Ziętek chce podzielić na dwie strefy. Żółtą, z ulicami: Stawową, 3 Maja, Młyńską i Wawelską oraz niebieską: Mariacka, Staromiejska, Mielęckiego, Dyrekcyjna, Mariacka Tyla. W pierwszej strefie miałyby dominować restauracje, kawiarnie i gelerie sztuki. W drugiej, rozrywka. Poseł nie potrafił jednak odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób chciałby swój pomysł wcielić w życie. Konkretów zabrakło też przy pytaniu o bezpłatną komunikację publiczną dla kierowców, którzy zostawią samochody na płatnych parkingach. – Trudno mi powiedzieć o konkretnych lokalizacjach dla takich parkingów, ale jak będzie trzeba to je wybudujemy –  powiedział Ziętek.

Zapowiedział też budowę średnicowej trasy rowerowej i rozwinięcie transportu szynowego na południe Katowic. Poza tym Jerzy Ziętek proponuje wprowadzenie wspólnych pieszych patroli straży miejskiej i policji oraz stworzenie kwadratów bezpieczeństwa w centrum i dzielnicach. Taki pomysł już kiedyś był realizowany w Katowicach, ale policja się z niego wycofała.

Pozostałe zamierzenia Ziętka pokrywają się z tym, co zaproponowali już inni kandydaci: żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci, zniżki dla studentów, wsparcie seniorów,  utworzenie centrum obsługi inwestorów, zadbanie o czystość miasta. Chce też na 4 lata zamrozić wysokość stawek lokalnych podatków. Nie wyjaśnia jednak skąd chce wziąć pieniądze na wszystkie swoje zamierzenia. – Będziemy musieli oczywiście zajrzeć do budżetu miasta i wszystko policzyć.


Tagi:

Komentarze

  1. N. 10 października, 2014 at 9:53 am - Reply

    Szanowny Kris’ie Jerzy Ziętek nie jest kojarzonym też z niczym dobrym.
    Z wyścigu mam nadzieję dyskwalifikuje go brak programu( pomysły które przedstawił skopiowane lub absurdalne) Wracając do Twoich argumentów, pomysły Pana Ziętka również wiążą się z wydatkami nie wiadomo nawet czy możliwymi bo Jerzy Ziętek wczoraj przyznał że NIE ZAJRZAŁ JESZCZE DO BUDŻETU. Sprawy na które mógł mieć wpływ zignorował, na wczorajszym głosowaniu w sejmie się nie pojawił, bo wolał organizując konferencję przekonywać że zatrzymała go nie konferencja a sprawy osobiste.

  2. kris 10 października, 2014 at 7:39 am - Reply

    ze strony pana posła wynika, że raczej chce tworzyć domy kultury tam, gdzie ich nie ma, a te, które są – rozwijać dalej. na pewno jest to lepszy pomysł niż nowe wielkie festiwale, które niby miały ożywiać Katowice, a jednak wiążą się bardziej z wydatkami niż korzyścią dla mieszkańców. z tymi konkretami faktycznie słabo, ale przynajmniej Ziętek nie jest kojarzony z żadnymi śliskimi sprawami ze spółkami i fundacjami oraz wiecznie rozkopanym centrum, czym sporo różni się od trójki kandydatów z parku śląskiego. już samo to do niego przekonuje.

Dodaj komentarz

*
*