Reklama

Jedenaście kamienic do przebudowy. Są nowe wizualizacje kwartału Dworcowa

Grzegorz Żądło
W latach 2015-2023 działająca do tej pory w branży medycznej Grupa Epione kupiła 11 kamienic przy ul. Dworcowej. Teraz przymierza się do ich rewitalizacji i jest na etapie wyboru wykonawcy. Za projekt kwartału odpowiada zespół kierowany przez Tomasz Koniora.

Grupa Epione skupiła nieruchomości pomiędzy ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Większość z nich nabyła od PKP. Kamienice przy ul. Dworcowej powstały w latach 70. XIX wieku. Mieściła się w nich siedziba dyrekcji kolei i jej agendy. W latach 60. XX wieku kompleks przekształcono na przychodnie kolejowe.

Projekt Konior Studiao zakłada kilka bardzo istotnych zmian w wyglądzie kamienic. Dwie podstawowe, to całkowita zmiana przeznaczenia parterów oraz udostepnienie ich z poziomu ulicy oraz kilkupiętrowa nadbudowa na szerokości całej pierzei.

Pierzeja wzdłuż Placu Dworcowego (KONIOR STUDIO)

W parterach mają się mieścić lokale usługowe i gastronomiczne. W miejsce dotychczasowych okien piwnic i parteru pojawią się panoramiczne witryny i wejścia z markizami. Założenie jest takie, żeby w rewitalizowanych budynkach wykorzystać zachowane historyczne elementy kamienne, stalowe i drewniane.

W mansardowym poddaszu kamienicy u zbiegu ulic Dworcowej i Mielęckiego powstaną strefa SPA i apartamenty hotelowe. Z kolei wewnątrz kwartału zostanie wykonany podziemny parking, do którego brama wjazdowa znajdzie się w parterze istniejącej kamienicy przy ulicy Mielęckiego (naprzeciwko ul. Mariackiej).

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom i wizualizacjom, na kamienicy przy zbiegu ulic Dyrekcyjnej i Dworcowej nie zostanie odtworzona charakterystyczna kopuła zwieńczona iglicą, która została usunięta w trakcie jednej z przebudów zabytkowego budynku. Zamiast niej będzie w tym miejscu współczesna zaokrąglona nadbudowa, która ma nawiązywać do kopuły.

Narożnik Placu Dworcowego i ul. Dyrekcyjnej (KONIOR STUDIO)

Projekt zakłada również praktyczne wykorzystanie dachów. Oprócz roślinności pojawią się tam również panele fotowoltaiczne, a od strony ulic Mielęckiego i Staromiejskiej tarasy rekreacyjne. Dodatkowo znajdą się tam świetliki doświetlające zadaszony dziedziniec i strefę SPA.

Jak zapowiada projektant, odtworzone zostaną liczne historyczne detale kamienic, jak motywy roślinne i ornamenty. Pomocne będą w tym zachowana dokumentacja i archiwalne fotografie.

Fot. Dział Fotografii Muzeum Historii Katowic/ Grupa Epione.

Renowacji zostaną poddane fasady wszystkich kamienic (ciosy kamienne, tynki, cegła, sztukaterie, gzymsy) i zdobiące je detale sztukatorskie oraz wykonane z piaskowca cokoły. Wśród odnowionych elementów historycznej architektury znajdą się między innymi gzymsy, rzeźby, obramowania okien, pilastry, iglice wieńczące lukarny, a także balkony. Odtworzone zostaną pierwotne boniowania narożników i stolarka okienna oraz drzwiowa.

Zabytkowa kamienica narożna, widok od strony Placu Dworcowego (KONIOR STUDIO).

To obecnie nasz najważniejszy projekt. Pracujemy nad nim od trzech lat. Jeśli zostanie zrealizowany tak jak planujemy my i inwestor, będzie to jedna z największych rewitalizacji tkanki miejskiej w Polsce – mówi Tomasz Konior.

We wnętrzach przebudowanych kamienic powstaną przestrzenie, które zostaną przeznaczone na biura, lokale usługowe i hotele. Mają tu działać hotele marek należących do portfolio Marriott International: Tribute Portfolio oraz Fairfield by Marriott. Łącznie w kwartale Dworcowa będzie 250 hotelowych pokoi.


Tagi:

Komentarze

  1. Ta mahagane 30 maja, 2024 at 9:44 am - Reply

    w tych Katowicach lepiej już nic nie przebudowujcie wystarczy że zalaliście betonem cały rynek.

  2. waldek 27 maja, 2024 at 10:59 pm - Reply

    Czego by nie zrobili z tymi ruderami to i tak będzie lepiej niż jest obecnie, trzymam kciuki.

  3. Szwagier 20 maja, 2024 at 9:54 pm - Reply

    Brak charakterystycznej kopuły zwieńczonej iglicą czy brak głowy w Żyrafie w parku, kto by się przejmował takimi drobiazgami.

  4. Sztajger 20 maja, 2024 at 5:19 pm - Reply

    Biuro Koniora odpowiada za ,,rewitalizację” Supersamu. Jak wyszło każdy widzi.

  5. kukura 20 maja, 2024 at 5:13 pm - Reply

    Za Niemca pięknie budowano!

    • dan 22 maja, 2024 at 8:13 am Reply

      Zobacz sobie filmik w jakim języku zwrócili się do premiera wczoraj rolnicy w czasie głodówki w sejmie. 10 dzień głodowania, ale akcent dobry.

      • kukura 25 maja, 2024 at 7:46 am Reply

        mam ciekawsze sprawy niż oglądanie importerów z Rosji w trakcie kuracji odchudzającej.

  6. Piotr 20 maja, 2024 at 4:17 pm - Reply

    Co n to konserwator zabytków ?
    Jak uczy nas wieloletnie doświadczenie, prawie wszystkie “piękne” wizualizacje przedstawiające nowe obiekty w Katowicach, różnią się od efektu końcowego…

    • katomieszkaniec 21 maja, 2024 at 9:18 am Reply

      “Prawie wszystkie” ? A jakies statystyki na ten temat? Akurat wiekszosc prywatnych (i nie tylko) inwestycji u nas powstaje zgodnie z wizualizacja. Strefa kultury, KTW, Craft, F2F, Pierwsza Dzielnica, nowe budynki ASP i AM, Qbus, Mercure. Szczerze mowiac to poza Supersamem i CP ciezko znalezć cos rażąco odbiegającego od wizualizacji. (chociaz zobaczymy co bedzie ze stadionem :P)

      • Piotr 24 maja, 2024 at 6:16 pm Reply

        dworzec przy sądowej,,, akwarium na rynku…

  7. Amadeusz 20 maja, 2024 at 2:00 pm - Reply

    Szkoda tej wieżyczki ze starych zdjęć!!!!

    • dan 20 maja, 2024 at 2:27 pm Reply

      Jest ale zabudowana nadbudową.

Dodaj komentarz

*
*