Reklama

Jak Ślązacy spędzali czas wolny? Trwają poszukiwania starych filmów

Henryk Mercik członek zarządu województwa śląskiego i Patryk Tomiczek dyrektor Silesia Film na konferencji w kinie Kosmos.

Ł. K.
Osiedlowe życie, wczasy i zakładowe wycieczki na filmowych taśmach. Filmoteka Śląska rozpoczyna akcję zbierania nagrań, na których można zobaczyć jak mieszkańcy regionu spędzali dawniej czas wolny. Efekt będzie można zobaczyć na tegorocznej edycji Industriady.

Nagrania z przeszłości, na których zarejestrowana została śląska codzienność będą miały szansę odżyć jeszcze raz na dużym ekranie. Rozpoczęła się akcja zbierania taśm filmowych. Każda z nich będzie sprawdzana pod kątem technicznym i, gdy będzie taka potrzeba, rekonstruowana przez konserwatorów. Następnie taśmy zostaną poddane digitalizacji, czyli przekształcone w nośnik cyfrowy. – Liczymy na to, że filmów powstało wiele w naszym regionie. Chcielibyśmy je zebrać i zaprezentować podczas Industriady – mówi Patryk Tomiczek, dyrektor Silesia Film. Głównym tematem nagrań ma być życie prywatne i czas wolny na Śląsku. Efektem współpracy Silesia Film i Industriady ma być pokaz filmowy. W jego trakcie będzie można zobaczyć wybrane filmy w wersji cyfrowej. To kiedy i gdzie zostaną wyświetlone, okaże się wkrótce. Program Industriady ma zostać ogłoszony 18 kwietnia.

Każdy, kto ma nagrania, może się nimi podzielić, przynosząc taśmy (8 mm, super 8 mm, 16 mm, 35 mm) do Filmoteki Śląskiej. Filmy będą zbierane do 15 maja. Filmoteka mieści się w budynku kina Kosmos (ul. Sokolska 66, wejście do biur od ul. Morcinka).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*