Reklama

Odnaleziono film, na którym widać jak Katowice wyglądały w czasie wojny

Widzowie zobaczą Katowice z 1941 roku oczami 16-letniego Adama

Łukasz Kądziołka
Dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach, a dorośli w wycieczce śladami filmu nakręconego w Katowicach w 1941 roku. To tylko część atrakcji podczas Święta Kina Domowego, które odbędzie się w sobotę 26 listopada.

Filmowe taśmy Ślązaków na ekranie kina Kosmos. Widzowie zobaczą jak wyglądało dawniej życie codzienne mieszkańców regionu. Zaprezentowane zostaną filmy z prywatnych kolekcji mieszkańców. Nie tylko śluby i pochody pierwszomajowe, ale również spacery i urywki z wakacji. O każdym z filmów opowiedzą ich autorzy lub bohaterzy. To w sali kinowej. Natomiast poza nią projektor „Ania” wyświetli bajki dla dzieci. Następnie będą one robiły zdjęcia, z których powstaną pamiątkowe kartki. Będzie można zobaczyć jak pracują konserwatorzy Filmoteki Śląskiej i zejść do korytarzy tworzących śląskie archiwum filmowe. Jeszcze w trakcie seansu wyświetlony zostanie film pod tytułem Katowice, 1941. Obraz ten, zarejestrowany przez wtedy 16-letniego mieszkańca Katowic – Adama Macurę, pokazuje miasto w czasach II wojny światowej. O filmie i pozostałych taśmach opowie jego syn. Chętni będą mogli wybrać się na wycieczkę śladami filmu. Poprowadzą ją: Joanna Kałuska z Muzeum Historii Katowic oraz Mirosław Węcki z Uniwersytetu Śląskiego. Przez cały dzień, spod Teatru Śląskiego w kierunku Koszutki, będzie kursował zabytkowy tramwaj.

Udział we wszystkich wydarzeniach kosztuje 5 zł. Na warsztaty obowiązują dodatkowo zapisy. Chętni powinni zgłaszać się do Agaty Hofelmajer-Roś ([email protected], tel. 502 237 674) Szczegóły TUTAJ i TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*